You are currently viewing Παραολυμπιακοί Αγώνες: Χάλκινο μετάλλιο ο Μπακοχρήστος στην άρση βαρών
Παραολυμπιακοί Αγώνες: Νέο μετάλλιο πήρε η Ελλάδα στην μεγάλη διοργάνωση, που έφερε ο Δημήτρης Μπακοχρήστος στην άρση βαρών και ήταν χάλκινο.

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Ο Έλληνας πρωταθλητής, Δημήτρης Μπακοχρήστος ήταν από αυτούς ποου θα διεκδικούσαν μετάλλιο. Το ξέραμε, το περιμέναμε… Και αυτός δεν μας διέψευσε. Πάλεψε και τα κατάφερε παίρνοντας το χάλκινο στην άρση βαρών σε πάγκο, χάνοντας για… γραμμάρια τη δεύτερη θέση στο βάθρο της κατηγορίας των 54 κιλών. Για τα ελληνικά χρώματα αυτό ήταν το τρίτο μετάλλιο, όλα χάλκινα και η πορεία συνεχίζεται. Γιατί οι αθλητές και αθλήτριες που βρίσκονται στο Τόκιο έχουν αποδείξει πως μπορούν να φέρουν επιτυχίες στην Ελλάδα.

Αναφορικά με τον Μπακοχρήστο αγωνίστηκε στην κατηγορία των -54κ. Πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, καθώς σήκωσε 165κ.. Ο αγώνας του Μπακοχρήστου ήταν άψογος, καθώς είχε τρεις έγκυρες προσπάθειες (157κ., 163κ., και 165κ.).

Η τρίτη προσπάθεια ήταν αυτή που του χάρισε το μετάλλιο. Ωστόσο θα μπορούσε να πάρει το ασημένιο. Ήταν άτυχος όμως, καθώς ο Μπουρλόν ήταν μερικά γραμμάρια πιο ελαφρύς (52.95, αντί 53.10). Και φόρεσε αυτός το ασημένιο μετάλλιο. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Καζάκος, Ντεγκτιάρεφ, με 174κ.

Ο Μπακοχρήστος για δεύτερη συνεχόμενη φορά σε Παραολυμπιακούς Αγώνες κατακτά το χάλκινο μετάλλιο. Είχαν προηγηθεί οι Αγώνες στο Ρίο. Παράλληλα, ο 38χρονος μεγάλωσε τη… συλλογή μεταλλίων, με τα χάλκινα από τα παγκόσμια πρωταθλήματα του 2017 και του 2019 να ξεχωρίζουν.

Πιστός όμως και στο φετινό κορυφαίο αθλητικό ραντεβού, ο Δημήτρης Μπακοχρήστος . Μάλιστα μέσω του λογαριασμού του στο Facebook σχολίασε την επιτυχία του.

«Μία ακόμη φορά η Ελλάδα ψηλά» έγραψε ο χάλκινος Παραολυμπιονίκης, σαν λεζάντα στη φωτογραφία του από το 3ο σκαλί του βάθρου στο Τόκιο.

Ας θυμηθούμε πως αυτό είναι το τρίτο μετάλλιο για την Ελλάδα στους φετινούς παραολυμπιακούς Αγώνες. Έχουν προηγηθεί αυτά των Μιχαλετζάκη στην κολύμβηση και Τριανταφύλλο στην ξιφασκία.