You are currently viewing Παραολυμπιακοί Αγώνες: Χάλκινο ο Μιχαλεντζάκης στα 100μ. ελεύθερο
Παραολυμπιακοί Αγώνες: Νέο μετάλλιο για την Ελλάδα στην δεύτερη μέρα των αγώνων, αυτή την φορά το πήρε ο Μιχαλεντζάκης στα 100μ. ελεύθερο.

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Πολύ καλά τα πάει η Ελλάδα στην διοργάνωση που ξεκίνησε την Τρίτη. Κι αυτό γιατί πήρε ήδη το δεύτερο μετάλλιο της. Πιο συγκεκριμένα ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης κατέλαβε την 3η θέση στα 100μ. ελεύθερο. Μαζί της  πήρε και το χάλκινο μετάλλιο. Φυσικά, προηγήθηκε αυτό που πήρε ο Πάνος Τριανταφύλλου στην σπάθη. Με τα δύο συγκεκριμένα αυτά μετάλλια,η Ελλάδα πλέον βρίσκεται στην 20η θέση της σχετικής κατάταξης.

Ο Μιχαλεντζάκης ήδη κατέχει το παγκόσμιο ρεκόρ στα 200 μέτρα ελεύθερο της κατηγορίας του με επίδοση 2:07:16.. Επίσης κατέχει σύνολο 4 παγκόσμια ρεκόρ. Ξεκίνησε την κολύμβηση στην ηλικία των 4 ετών λόγω της πάθησής του που είναι μαιευτική παράλυση στο δεξί άνω άκρο. Κατάφερε να περάσει με μεγάλη επιτυχία όλα τα κολυμβητικά σκαλοπάτια. Αξιοσημείωτο το γεγονός πως ο Δημοσθένης αποτελεί τον μοναδικό Έλληνα κολυμβητή ο οποίος κολυμπά παράλληλα και με τους αρτιμελείς κολυμβητές. Και όχι μόνο αυτό. Καταφέρνει να κατοχυρώνει όρια πρόκρισης για τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα. Στην παραολυμπιάδα του Τόκιο βγήκε τρίτος στα 100μ. ελεύθερο της κατηγορίας S8.

Πολλά τα αισιόδοξα μηνύματα από τους Έλληνες πρωταθλητές. Πήγαν στο Τόκιο με αποφασιστικότητα για να ανέβουν στο βάθρο. Και τα δίνουν όλα με πολύ καλές προσπάθειες. Κάτι που δείχνει πως ο αθλητισμός στην χώρα μας μπορεί να ανθίσει και για τους αθλητές με ιδιαιτερότητες. Αρκεί να μπορέσουν και αυτοί να βρουν τις κατάλληλες συνθήκες για να μπορέσουν να προπονηθούν. Γιατί είναι γνωστό πως αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα. Μέσα από τις δυσκολίες τους και με μικρή οικονομική βοήθεια από τους αρμόδιους φορείς φέρνουν μεγάλες επιτυχίες.

Επιτυχίες σαν και αυτή του Μιχαλεντζάκη.