You are currently viewing Ολυμπιακοί Αγώνες: Αμερική για φίλημα!
Η γυναικεία ομάδα της Αμερικής στο μπάσκετ δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει στο μεγάλο τελικό με 90-75 την Ιαπωνία για τους Ολυμπιακούς αγώνες.

Η Αμερική στο μπάσκετ δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει στο μεγάλο τελικό με 90-75 την Ιαπωνία για τους Ολυμπιακούς αγώνες.

Η Αμερική σε αυτούς τους Ολυμπιακούς αγώνες. Έδειξε πως δεν είχε αντίπαλο, καθώς ήταν μία κλάση πιο πάνω από τις άλλες ομάδες. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να  φτάσει άνετα στη νίκη επί της Οικοδέσποινας Ιαπωνίας. Έτσι έκλεισε με το καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις της σε αυτή τη μεγάλη αθλητική γιορτή του κόσμου.

Οι παίκτριες της Αμερικής από την αρχή, πήραν το έλεγχο του αγώνα. Έτσι με εκπληκτική άμυνα και τρομερή ευστοχία στην επίθεση έφτασαν να προηγούνται με 50-39 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στη συνέχεια δεν είχε γυρισμό ο αγώνας για τις Ιαπωνέζες, καθώς έχασαν τη ψυχραιμία τους. Και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Αμερικανίδες,  εκτόξευσαν τη διαφορά στο +19 και στο 75-56.

Έτσι στη τέταρτη και τελευταία περίοδο. Είχαν κριθεί όλα, οι Αμερικανίδες επικράτησαν εύκολα με 90-75 και ανέβηκαν στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου.

Για τις νικήτριες πρώτη σκόρερ ήταν η Μπρίτνει Γκρίνερ με 30 πόντους. Ενώ από τις ηττημένες πρώτη σκόρερ ήταν η Μάκι Τακάντα με 16 πόντους.

Οι γυναίκες της Αμερικής με αυτό το χρυσό μετάλλιο όπου πήραν και οι Άνδρες, πραγματοποίησαν το Νταμπλ. Ενώ η Ιαπωνία από τη μεριά της κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο, όπου αυτή η επιτυχία, είναι η πιο μεγάλη στο συγκεκριμένο τμήμα της χώρας.

Μάλιστα η Τάου Μπερντ και η Ταουράσι έχουν κατακτήσει 5 ισάριθμα χρυσά μετάλλια στους πέντε τελευταίους Ολυμπιακούς αγώνες της Αθήνας, του Πεκίνου, του Λονδίνου, του Ρίο και τώρα στο Τόκιο.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 50-39, 75-56, 90-75