You are currently viewing Ολυμπιακοί Αγώνες 2020- Μπάσκετ: Χρυσή η Team USA!

Η Team USA έσπασε επιτέλους την κατάρα των δυο σερί ηττών από τη Γαλλία. Στον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά νίκησε τη Γαλλία με 87-82 και κέρδισε το χρυσό μετάλλιο. Κορυφαίος του αγώνα, και πάλι ο Ντουράντ.

Δύσκολα μεν, αλλά στο τέλος τα κατάφερε η Team USA. Αποκατέστησε το όνομα και την υπεροχή της στο παγκόσμιο μπάσκετ. Η μεταξύ τους ιστορία προδιέθετε διαφορετικό αποτέλεσμα. Πρώτα στα προκριματικά του 2019 και αργότερα στην πρεμιέρα των Ολυμπιακών, οι Γάλοι έχτισαν ένα αήττητο σερίδυο νικών. Όμως στον τελικό μεταξύ τους αγώνα οι Αμερικανοί απέδειξαν την αξία τους. Πήραν τη νίκη και μαζί της το χρυσό μετάλλιο του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ ανδρών.

Ήταν ένα όμορφο τπαιχνίδι. Οι Αμερικανοί είχαν σταθερά το πάνω χέρι από την 2η περίοδο κι έπειτα αλλά οι Γάλλοι δεν τα παράτησαν ποτέ. Στο τέλος όμως, η Team USA πήρε την νίκη με 82-87. Ο Κέβιν Ντουράντ με 29 πόντους ήταν και πάλι, ο ηγέτης των Αμερικανών. Επίσης, ο Τζέισον Τέιτουμ πρόσθέσε ακόμα 19 πόντους στο σύνολο. Για την Γαλλία, οι Ρούντι Γκομπέρ και Εβάν Φουρνιέ είχαν από 16 πόντους. Ο Γκερσόν Γιαμπουσελέ 13 πόντους, ενώ ο Μουστάφα Φαλ του Ολυμπιακού είχε 4 πόντους.

Η Γαλλία μπήκε αποφασισμένη στο ματς. Περιόρισαν τους Αμερικανούς στους τέσσερις πόντους στα πρώτα πεντέμισι λεπτά. Ξέφυγαν με 10-4 και 12-6. Οι δε ΗΠΑ έφτασαν να έχουν 0/8 τρίποντα σε εκείνο το σημείο. Κάπου εκεί όμως οι Αμερικανοί ξύπνησαν. Με τον Ντουράντ (12 πόντοι στην πρώτη περίοδο) να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες, οι ΗΠΑ έφεραν το ματς τούμπα. Πέρασαν μπροστά με 15-18, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 18-22.

Στην δεύτερη περίοδο οι ΗΠΑ φάνηκε πλέον ότι είχαν καλύτερο ρυθμό. Ξέφυγαν αυτοί τώρα με 24-33, αλλά και με 26-39 λίγο αργότερα. Όλα πλέον έδειχναν πως αυτοί πια ελέγχουν το παιχνίδι. Ωστόσο, οι Γάλλοι έδειξαν ότι είχαν σφυγμό. Μένοντας πιστοί στο πλάνο τους και χτυπώντας τις αλλαγές των ΗΠΑ στα σκριν τροφοδοτώντας τον Γκομπέρ, άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά. Αρχικά μείωσαν σε 32-39 και σε 38-43. Έτσι, το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρίσκει το σκορ στο 39-44.

Ημίχρονο

Η Γαλλία μπήκε δυναμικά στο παρκέ και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, μειώνοντας σε 44-46. Οι ΗΠΑ όμως απάντησαν. Σφίγγοντας την άμυνά τους και βγάζοντας κάποιες φάσεις στο transition ξέφυγαν εκ νέου με 45-56, χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 10-1. Οι Γάλλοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 50-56. Ωστόσο οι ΗΠΑ επανέφεραν ξανά την διαφορά στο +10 (50-60 και 52-62), με τον Ντουράντ πάλι σε πρώτο πλάνο.

Σε εκείνο το σημείο ο ΝτεΚολό πέρασε στον πάγκο, με τον Ερτέλ να μπαίνει στην θέση του. Αυτό έμελλε να αποδιοργανώσει τελικά τους Γάλλους. Βλέπετε. ο γκαρντ της Ρεάλ δεν άντεξε στην άμυνα των ΗΠΑ. Έκανε μαζεμένα λάθη και οι Αμερικανοί βρήκαν την ευκαιρία και ξέφυγαν με 57-71. Οι Γάλλοι όμως αντέδρασαν στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Έτσι, με δύο σερί τρίποντα (από Λουάου-Καμπαρό και Μπατούμ) μείωσαν σε 63-71.

Το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου βρήκε τις ΗΠΑ να ανεβάζουν ξανά την διαφορά στο +10 (63-73). Οι Γάλλοι απαντούν και μειώνουν σε 70-73 με τρίποντο του Ντιλικινά. Οι ΗΠΑ όμως δεν επηρεάστηκαν. Βγάζοντας κυνισμό, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 2-9, ξεφεύγοντας με 72-82, βάζοντας μεγάλα σουτ.

Οι Γάλλοι όμως ήταν πάλι εκεί. Πάλεψαν και πίεσαν. Έτσι, με τρίποντο του Φουρνιέ μείωσαν σε 78-84, με μόλις 70 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε. Στην επόμενη φάση ωστόσο ο Φουρνιέ ήταν απελπιστικά άστοχος σε νέο τρίποντο που επιχείρησε με 40 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος. Οι ΗΠΑ ωστόσο στην συνέχεια είχαν 1/4 βολές (1/2 ο Χόλιντεϊ και 0/2 ο Λίλαρντ). Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Γάλλοι μειώνοντας σε 82-85. Στην επόμενη φάση όμως ο Ντουράντ ευστόχησε σε 2 βολές και διαμόρφωσε το τελικό σκορ, με τις ΗΠΑ να κατακτούν το χρυσό μετάλλιο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:

18-22, 39-44, 63-71, 82-87

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Ντιλικινά 5 (1), Λουάου-Καμπαρό 11 (2), Ερτέλ, Μπατούμ 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γιαμπουσελέ 13 (3), Φουρνιέ 16 (5/15 σουτ, 3 τρίποντα), ΝτεΚολό 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πουαριέ, Γκομπέρ 16 (5/5 δίποντα, 6/13 βολές, 8 ριμπάουντ), Φαλ 4

ΗΠΑ (Πόποβιτς): ΛαΒίν 5, Λίλαρντ 11 (2), Ντουράντ 29 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μίντλετον 4 (1), Τέιτουμ 19 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 11 (5 ριμπάουντ), Αντεμπάγιο 6 (6 ριμπάουντ), Γκριν (5 ασίστ), Μπούκερ 2