You are currently viewing Η Ελαφρά Ταξιαρχία άλωσε το Γεντί Κουλέ
Η Ελαφρά Ταξιαρχία άλωσε το Γεντί Κουλέ επικράτησε του ΟΦΗ με 1-2 και έβαλε φωτιά στην ουρά του πρωταθλήματος για την μάχη της παραμονής .

Η Ελαφρά Ταξιαρχία άλωσε το Γεντί Κουλέ επικράτησε του ΟΦΗ με 1-2 και έβαλε φωτιά στην ουρά του πρωταθλήματος για την μάχη της παραμονής στη μεγάλη κατηγορία.

Με νύχια και με δόντια παλεύει για την παραμονή του ο Απόλλωνας . Η Ελαφρά Ταξιαρχία άλωσε το Γεντί Κουλέ πήρε διπλό-ανάσα στο Ηράκλειο από τον ΟΦΗ με 2-1.

Ο ΟΦΗ γνώρισε τη δεύτερη ήττα του στη διαδικασία των play outs!

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης για τους φιλοξενούμενους στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» ήταν ιδανικό.

Η ομάδα του Απόλλωνα Σμύρνης, μόλις πέντε δευτερόλεπτα από την έναρξη του παιχνιδιού, ζήτησε πέναλτι μετά από σουτ του Μαρτίνες το οποίο βρήκε στο χέρι του Βούρου.

Ο διαιτητής Τζοβάρας έλεγξε τη φάση στο VAR και έκκρινε πως το χέρι του αμυντικού του ΟΦΗ είναι ακούσιο,

καθώς η μπάλα βρίσκει στο χέρι στήριξης του παίκτη των Κρητικών μην καταλογίζοντας πέναλτι.

Η ομάδα των Κρητικών 3 λεπτά αργότερα , έχασαν τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν, όταν ο Σορτσάν απέκρουσε το σουτ του Τσιλιανίδη από θέση τετ-α-τετ.

Μετά και από αυτή την φάση και για όλο το υπόλοιπο του ημιχρόνου,

οι παίκτες του Νίκου Νιόπλια είχαν την πρωτοβουλία στις κινήσεις απειλώντας τόσο με τον Νέιρα, όσο και με τον Φελίπε.

Μπορεί να είχαν την κατοχή αλλά και τις φάσεις αλλά οι προσπάθειες των γηπεδούχων δεν έβρισκαν στόχο.

Η Ελαφρά Ταξιαρχία προσπάθησε να ανεβάσςι ρυθμό και τα κατάφεραν,

με συνέπεια στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου να εκμεταλλευτούν την αδράνεια στην άμυνα του ΟΦΗ και με τον Φατιόν να πάρουν προβάδισμα διαμορφώνοντας το σκορ σε 0-1.

Συγκεκριμένα ο Μαρτίνες έκανε τη σέντρα από τα αριστερά προς το δεύτερο δοκάρι.

Ο Ντάουντα έπιασε μια κεφαλιά και ο Φατιόν με ωραίο γυριστό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Κρητικοί μπήκαν δυναμικά και στο δεύτερο ημίχρονο ,

συνέχισαν να πιέζουν ψάχνοντας τον τρόπο να αντιδράσουν και μόλις πέντε λεπτά από την έναρξη του δεύτερου μέρους απείλησαν με τον Φελίπε,

του οποίου το σουτ εξουδετερώθηκε από τον πορτιέρε της «Ελαφράς Ταξιαρχίας».

Φάση όμως είχαν και οι φιλοξενούμενοι, πέντε λεπτά αργότερα,

με τον Σλίβκα να απειλεί την εστία του Επασί, με τον τελευταίο να δηλώνει «παρών» και να αποσοβεί τον κίνδυνο για δεύτερο τέρμα του Απόλλωνα.

Οι ομάδα του ΟΦΗ συνέχισαν να πιέζουν και να ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης και τελικά δικαιώθηκαν με τον Φελίπε στο 70’ λεπτό.

Μετά από ωραία συνεργασία των Νέιρα και Φελίπε, πέτυχαν το γκολ της ισοφάρισης,

ο Νέιρα τροφοδότησε τον Βραζιλιάνο επιθετικό και αυτός με ωραίο τελείωμα νίκησε τον Σορτσάν μέσα από την περιοχή

με τον Βραζιλιάνο να πετυχαίνει το 6ο του τέρμα σε εννέα αναμετρήσεις.

Αυτή που είχαν και πάλι τον τελευταίο λόγο ήταν οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ,

φάνηκαν να έχουν τα ψυχικά αποθέματα για να πετύχουν και δεύτερο γκολ και να πανηγυρίσουν στο τέλος, βρίσκοντας δίχτυα με τον Σλίβκα στο 78ο λεπτό.

Συγκεκριμένα ο Λιθουανός μέσος μπήκε στην περιοχή, απέφυγε ωραία έναν αντίπαλο μέσα στην περιοχή

και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Επασί διαμορφώνοντας το τελικό σκορ της αναμέτρηση 2-1.

Ο Απόλλων Σμύρνης για το υπόλοιπο του αγώνα κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους, με το τελευταίο σφύριγμα να τους βρίσκει με ένα πολύτιμο διπλό ,

πετυχαίνοντας τη δεύτερη σερί νίκη στα playoffs, επικρατώντας του ΟΦΗ με 1-2 στο Γεντί Κουλέ …

ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στη… μάχη του για την παραμονή στην Super League.