You are currently viewing Αλκαράθ: Αποκλεισμός σοκ από το Νο74, στο 2ο γύρο του US Open

Σοκ προκάλεσε ο αποκλεισμός στο 2ο γύρο του US Open, του Κάρλος Αλκαράθ από τον Μπότιτς Φαν ντε Ζάντσχουλπ (Νο74 στη παγκόσμια κατάταξη)

Μια ακόμη τεράστια έκπληξη μας επιφύλαξε το αμερικανικό Grand Slam. Στο 2ο γύρο του τουρνουά, ο Κάρλος Αλκαράθ  (Νο3) αποκλείστηκε από τη συνέχεια από τον Μπότιτς Φαν ντε Ζάντσχουλπ (Νο74).  Είναι ο πρώτος Ολλανδός τενίστας που καταφέρνει να νικήσει παίχτη του Top3 στο US Open, από το 1991.

Η έκπληξη γίνεται ακόμα πιο μεγάλη αν δούμε το σκορ του αγώνα. Ο Αλκαράθ υποχρεώθηκε σε βαριά ήττα με 3-0 σετ (6-1, 7-5, 6-4).

Το παιχνίδι από νωρίς έδειξε ότι θα πήγαινε στραβά για τον Ισπανό τενίστα. Ο Φαν ντε Ζάντσχουλπ βρέθηκε σε τρομερή μέρα. Μάλιστα, έδειξε από νωρίς τις προθέσεις του, κυριαρχώντας με 6-1 στο πρώτο σετ. Έκτοτε ο Αλκαράθ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά μάταια. Πλέον ο Ολλανδός είχε την αυτοπεποίθηση, που τον οδήγησε τελικά να πάρει μία πανάξια νίκη.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Αλκαράθ σε τουρνουά Grand Slam έπειτα από 15 σερί νίκες. Η αλήθεια πάντως είναι ότι το Νο3 του κόσμου γνώρισε πρόσφατα νέο πρόωρο αποκλεισμό από τουρνουά. Συγκεκριμένα, είχε δει τον Γκαέλ Μονφίς (Νο46) να τον νικάει στην φάση των 32 του Open του Σινσινάτι πριν από δύο εβδομάδες.