You are currently viewing Βόλος-Άρης 1-2 σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι
Βόλος-Άρης 1-2: Νίκη για τους κιτρινόμαυρος στο Πανθεσσαλικό σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, όχι όμως και το ελληνικό ποδόσφαιρο.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπορεί να έφυγαν νικητές με 1-2 από το Πανθεσσαλικό σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, όχι όμως και το ελληνικό ποδόσφαιρο.

Σε ένα επεισοδιακό ματς που είχε ένταση στο χορτάρι και στις κερκίδες και διεκόπη για σχεδόν μία ώρα,

ο Άρης αποδείχτηκε πιο ανθεκτικός και πήρε σπουδαίο τρίποντο στο Πανθεσσαλικό, επικρατώντας 2-1 του εξαιρετικού φέτος Βόλου.

Το παιχνίδι -εκτός από το αγωνιστικό του κομμάτι- σημαδεύτηκε και από τη διακοπή της μιας ώρας στο πρώτο ημίχρονο.

Είχε και τρεις αποβολές, καθώς την κόκκινη κάρτα του Καραντώνη είδαν Γκρίλο, Μπερτόγλιο, Μπαριέντος.

Ανακοινώσεις από τον Βόλο:

Στο διάστημα της διακοπής ο Βόλος έβγαλε δύο ανακοινώσεις. Στη δεύτερη, χρονικά, από αυτές, ζήτησε τη διακοπή του αγώνα.

Δηλώσεις έκανε ο Αχιλλέας Μπέος και μεταξύ άλλων, είπε τα εξής:

“Δεν ευθύνεται ο Άρης, μιλάμε για κάτι αλήτες. Προέχει η ασφάλεια των φιλάθλων.

Να βλέπεις δίπλα σε παιδάκια από τις Ακαδημίες να σκάνε κροτίδες είναι ντροπή, είναι λυπηρό.Καλώ τον κύριο Αυγενάκη, ήρθε η ώρα να γυρίσουμε σελίδα, να αλλάξουμε το ποδόσφαιρο.

Δεν θέλουμε αλήτες στο γήπεδο, θέλουμε παιδιά, οικογενειάρχες, να φτιάξουμε καινούριο ποδόσφαιρο. Η αστυνομία ήταν απούσα.

Έσπασαν πόρτες, πήδηξαν από κιγκλιδώματα”.

Ο Άρης ήταν ο νικητής με τα γκολ του Ντιαγέ (35’) και Γκαρσία (46’) με τον Βόλο, να σκοράρει με τον Όροζ, στο 48’.

Πως παρατάχθηκαν οι ομάδες στην αναμέτρηση Βόλος-Άρης 1-2:

Για τους γηπεδούχους, στην εστία είναι ο Κότνικ και υπάρχει τετράδα στην άμυνα με -από δεξιά προς τα αριστερά- Ρομέρο, Ρίνερ, Γκρίλο, Φεράρι.

Ο Τσοκάνης είναι αμυντικός μέσος και μαζί του, στους χαφ, ο Ορόζ με τον Νίνη.

Ο Βαν Φέερτ είναι στην κορυφή της επίθεσης, ο Φερνάντες κινείται περισσότερο προς τα δεξιά και ο Μπαρτόλο στα αριστερά.

Για τον Άρη, στην εστία ήταν ο Κουέστα.

Στην τετράδα της άμυνας -από τα δεξιά προς τα αριστερά- ήταν Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα. Ο Ντιαγέ με τον Τζέγκο ήταν δίδυμο αμυντικών μέσων.

Η τριάδα μπροστά ήταν με Μπερτόγλιο, Γκαρσία και Μαντσίνι και ο Καμαρά ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

Το ματς:

O Βόλος μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στο ματς και αφού είχε την πρώτη του τελική μόλις στο 2ο λεπτό με το σουτ του Τσοκάνη που έφυγε λίγο άουτ, στο 5ο λεπτό φλέρταρε έντονα με το 1-0.

Τότε που ο Φαν Βέερτ βγήκε στην πλάτη της άμυνας των κιτρίνων και αφού πέρασε και τον Κουέστα έκανε το πλασέ μπροστά στην άδεια από κίπερ εστία,

για να κόψει όμως σωτήρια ο Φαμπιάνο και να κρατήσει το μηδέν.

Δυστυχώς, όσο όμορφα άρχισε το ματς, με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να επιτεθούν, άλλο τόσο άσχημα συνεχίστηκε,

με την ένταση που ξέσπασε στις εξέδρες να μεταφέρεται και στον αγωνιστικό χώρο, για να ακολουθήσει γενικευμένη σύρραξη

και τον διαιτητή να πάρει την απόφαση στο 22ο λεπτό και μετά από 10 λεπτά απραξίας, να διακόψει προσωρινά το παιχνίδι.

Η διακοπή αποδείχτηκε ευεργετική αφού σιγά σιγά η κατάσταση εξομαλυνόταν και το παιχνίδι ξανάρχισε ύστερα από 55 λεπτά διακοπής, όπου αμφότερες οι ομάδες είχαν απώλειες.

Ο διαιτητής Καραντώνης έλεγξε στο μόνιτορ τη φάση της σύρραξης εντός γηπέδου και με τη χρήση του VAR έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα,

στους Γκρίλο από πλευράς Βόλου και Μπερτόγλιο από πλευράς Άρη, καθώς και στον Μπαριέντος που ήταν στον πάγκο των αναπληρωματικών την ώρα της έντασης εντός γηπέδου.

Με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν αμφότερες με 10 παίκτες, το ματς ξανάρχισε από το 22′ και μετά από μερικά αναγνωριστικά λεπτά πήρε ξανά φωτιά,

αυτή τη φορά ευτυχώς από εντυπωσιακές φάσεις που είχαν ως πρωταγωνιστές τους παίκτες.

Στο 34′ ο Φαν Βέερτ έχασε τη δεύτερη μεγάλη ευκαιρία του στο ματς στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Κουέστα από πλάγια θέση,

ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Άρης απάντησε με γκολ, στην πρώτη του τελική εντός στόχου.

Ο Εντιαγέ πήρε τη μπάλα λίγα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή και αφού συνδιάστηκε άψογα με τον Ματέο Γκαρσία μπήκε στην περιοχή,

για να νικήσει τον Κότνικ και να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Το 1-0 έμεινε μάλιστα μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (έντεκα τα λεπτά των καθυστερήσεων). καθώς στο 42′ ο Βόλος δεν βρήκε δίχτυα ούτε στην τρίτη μεγάλη του φάση στο πρώτο ημίχρονο,

με τον Κουέστα να σταματάει εκπληκτικά το δυνατό σουτ του Ρομέρο, παρότι η μπάλα βρήκε κάπου και άλλαξε πορεία.

Το δεύτερο ημίχρονο στο Πανθεσσαλικό ξεκίνησε εντυπωσιακά με… γκολ!

Στο 46′ ο Ματέο Γκαρσία έκλεψε από τον Ρινέρ, τον τελευταίο παίκτη στη γραμμή άμυνας του Βόλου, βγήκε στο τετ-α-τετ και πλάσαρε εύστοχα για το 0-2.

Τρία λεπτά μετά, ο Βόλος κατάφερε να μειώσει. Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Άρη, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι,

όπου ο Ορόζ με κεφαλιά έκανε το 1-2 σκοράροντας για δεύτερη αγωνιστική.

Στο 51′ υπήρξε μια μικρή διακοπή για πέναλτι που ζήτησαν οι γηπεδούχοι σε διεκδίκηση του Εντιαγέ,

αλλά ο διαιτητής δεν έδωσε κάποια παράβαση.

Ο Άρης πάντως έδειξε να ελέγχει το ματς και πίεσε για να φτάσει σε νέο γκολ.

Στο 69′ η κεφαλιά του Καμαρά από τη γωνία της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Οι δυο προπονητές προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές, η νέα ένταση που υπήρξε εντός αγωνιστικού χώρου… ξεπεράστηκε και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και πάλι κοντά στο γκολ στο 85′,

με τον Κότνικ να διώχνει με δυσκολία το σουτ του Σάσα από δύσκολη γωνί, στην τελευταία καλή στιγμή του αγώνα.

Τελικό αποτέλεσμα αγώνα Βόλος-Άρης 1-2.