You are currently viewing Τσιτσιπάς: Έβρισε τον πατέρα του κατά την διάρκεια του αγώνα με τον Ντένις Νόβακ – (vid)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έγινε trend στο twitter για την άσχημη συμπεριφορά που είχε εναντίον του πατέρα του στον αγώνα με τον Ντένις Νόβακ.

Κάποια στιγμή ο Ντένις Νόβακ έλεγξε το ματς και ο Τσιτσιπάς ήταν εκνευρισμένος. Στο πρώτο σετ τα βρήκε σκούρα και στην μικρή διακοπή σε ένα σετ, η κάμερα τον έπιασε να βρίζει τον πατέρα του.

Είπε πολλές φορές την συνηθισμένη ελληνική βρισιά. Στο twitter έγινε trend η συμπεριφορά του. Κάποιοι πήραν το μέρος του. Οι περισσότεροι ήταν εναντίον του. Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε τη νίκη, αλλά έδωσε συνέχεια στο περιστατικό.

Πιο συγκεκριμένα, μέσω του προφίλ του στο twitter έστειλε ένα μήνυμα. «Κανείς δεν μένει μαζί σου για πάντα», έγραψε σχετικά. Αυτό δείχνει πως ίσως να έχει έρθει σε μεγάλη ρήξη η σχέση του με τον πατέρα του. Που είναι και ο εκ των προπονητών του όλα αυτά τα χρόνια.

Στα του αγώνα ο Τσιτσιπάς επέστρεψε στις νίκες, επικράτησε 7-6 (2), 6-2 του Αυστριακού Ντένις Νόβακ (νο 155 στον κόσμο) μέσα σε 89 λεπτά. Και προκρίθηκε στους «16» στο 500άρι indoor τουρνουά «Erste Bank Open», στη Βιέννη.

Μία επιτυχία που έφτασε λίγα 24ωρα μετά την ήττα του στον τελικό του Stockholm Open, από τον Χόλγκερ Ρουν.

Ο 29χρονος Αυστριακός τον δυσκόλεψε πολύ στο πρώτο σετ. Ο οποίος όμως κατάφερε να επικρατήσει και να τελειώσει στη συνέχεια τον αγώνα, με ένα πιο εύκολο-για εκείνον-σετ.

Όπως φάνηκε από τα πλάνα της τηλεόρασης, ο Τσιτσιπάς. Όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-3 στο πρώτο γκέιμ, ξέσπασε απευθυνόμενος προς το μέρος που καθόταν ο πατέρας του, αλλά στη συνέχεια μπόρεσε να κάνει την ανατροπή.

Ο Έλληνας πρωταθλητής (νο 5 στην παγκόσμια κατάταξη), θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο τον Μπόρνα Τσόριτς, ο οποίος στον 1ο γύρο απέκλεισε τον προερχόμενο από τα προκριματικά Γάλλο Κουεντίν Αλίς με 3-6, 7-5, 6-3.

Το θέμα με τον πατέρα του ωστόσο επηρεάζει και την εικόνα του. Καθώς είναι μια ανάρμοστη συμπεριφορά.