You are currently viewing Η Τσέλσι επικράτησε άνετα της Κρίσταλ Πάλας με 3-0
Η Τσέλσι επικράτησε άνετα της Κρίσταλ Πάλας με 3-0 στο Στάμφορντ Μπριτζ για την πρώτη αγωνιστική της Premier League.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ και  πρωταθλήτρια Ευρώπης Τσέλσι, ξεπέρασε πολύ εύκολα το εμπόδιο της Κρίσταλ Πάλας με 3-0,

που για πρώτη φορά είχε στον πάγκο της τον Πατρίκ Βιεϊρά.

Χωρίς να πιεστεί σε κανένα σημείο του αγώνα, η Τσέλσι που περιμένει και τον Ρομέλου Λουκάκου να… μπει στην εξίσωση…

στοχεύει φέτος την κορυφή Πρέμιερ λιγκ !

Οι παίκτες του Τόμας Τούχελ άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό με ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάρκος Αλόνσο, από τη δεξιά γωνία λίγο έξω από την περιοχή.

Οι “μπλε” πέτυχαν και δεύτερο τέρμα πριν την ανάπαυλα, με τον Κριστιάν Πούλισικ στο 40ο λεπτό.

Ο Μάουντ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Γκουαΐτα έκανε την έξοδο προ του Βέρνερ, ωστόσο δεν κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα, με τον Μάουντ να την στέλνει στα δίχτυα.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Τούχελ συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, περιορίζοντας την ομάδα του Σολ Κάμπελ, ο οποίος έκανε ντεμπούτο στον πάγκο της Κρίσταλ Πάλας.

Ο Τρέβο Τσαλόμπα στο 58ο λεπτό, έκανε το 3-0 με ωραίο μακρινό σουτ του Τσαλόμπα.

Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του 22χρονου Άγγλου στόπερ με τη φανέλα των “μπλε.

Τσέλσι: Μέντι, Τσαλόμπαχ, Κρίστενσεν, Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα (67′ Τζέιμς), Ζορζίνιο,

Κόβασιτς, Αλόνσο (86′ Έμερσον), Μάουντ, Πούλισικ (82′ Χάβερτς), ΒέρνερΚρίσταλ

Στα άλλα ματς που έγιναν την ίδια ώρα, η Λέστερ με σκόρερ τον Βάρντι νίκησε 1-0 την Γουλβς

και η Εβερτον με ανατροπή την Σαουθάμπτον 3-1 με τους Ριτσάρλισον, Ντουκουρέ, Κάλβερτ-Λιούιν να βρίσκουν δίχτυα μετά το γκολ του Αρμστρονγκ.

Ανατροπή και για την Μπράιτον, που παρότι δέχθηκε γκολ μόλις στο 2’ από την Μπέρνλι, πανηγύρισε νίκη με 1-2.

Τέλος, η νεοφώτιστη, Γουότφορντ, επικράτησε 3-2 της Αστον Βίλα.