You are currently viewing Τρομερός Ολυμπιακός, «διέλυσε» την Λάρισα
Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα, εντός έδρας 70-101 την Λάρισα. Και έδειξε πανέτοιμος για τον αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι.

Ο Ολυμπιακός με καταιγισμό τριπόντων, αφού είχε 17/32 προσπάθειες. Επικράτησε πολύ εύκολα επί της Λάρισα με 70-101. Και συνέχιζε τις εξαιρετικές εμφανίσεις του, στο πρωτάθλημα, παραμένοντας σταθερά στη κορυφή της κατάταξης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Ερυθρόλευκους να μπαίνουν πολύ χαλαρά στον αγώνα. Και αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι Θεσσαλοί, καθώς προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Ωστόσο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, σοβαρεύτηκαν και έφτασαν στο 18-23 με το τέλος της περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ερυθρόλευκοι με πολύ σκληρή άμυνα και μεγάλη αποτελεσματικότητα στην επίθεση, βρέθηκαν μέχρι και το +7 τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημίχρονου.

Σε εκείνο το σημείο ο Φαλ τραυματίστηκε και αποχώρησε για τα αποδυτήρια.

Στη συνέχεια παρά τις μεγάλες προσπάθειες των Θεσσαλών, να κρατήσουν τη διαφορά σε κοντινή απόσταση, δεν τα κατάφεραν, αφού οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με τη διαφορά να είναι στο +9 και στο 35-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Μπαρτζώκα μπήκαν στο παρκέ, ώστε να τελειώσουν τον αγώνα. Τα κατάφεραν, αφού με καταιγισμό τριπόντων και οι γηπεδούχοι να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο, η διαφορά με το τέλος της συγκεκριμένης περιόδου, εκτοξεύτηκε στο +24 και στο 53-77.

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο, με το παιχνίδι να έχει κριθεί. Οι δύο ομάδες, έπαιξαν πολύ ελεύθερα, έβαλαν πολλά σουτ δύο και τριών πόντων. Έτσι το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 70-101. Με τους Ερυθρόλευκους να φτάνουν σε άλλη μία άνετη νίκη, με αποτέλεσμα να είναι σταθερά στη κορυφή της κατάταξης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 35-42, 53-77, 70-101

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον, Κρουμπάλι 4, Τσαϊρέλης 2, Γκριν 4. Παπαντωνίου 4 Βησσαρίου 3 (1), Σπυρόπουλος 2, Σαχπατζίδης, Ζάρας 6, Καράμπελας 13

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6, Έισι, Ντόρσεϊ 20, Φαλ 4, Βεζένκοβ 17, Λούντζης 8, Λαρεντζάκης 14, Σλούκας 6 (1), Μάρτιν 2, Πρίντεζης 8, Ζαν-Σαρλ 10, ΜακΚίσικ 6.