You are currently viewing Basket League: Οι μεγάλοι πρωταγωνιστές της 3ης αγωνιστικής

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε δύσκολα με σκορ 72-69 του Ηρακλή στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ενώ σπουδαίες νίκες σημείωσαν οι Απόλλων Πάτρας και Κολοσσός Ρόδου κόντρα σε ΑΕΚ και Άρη αντίστοιχα στα τρία παιχνίδια που άνοιξαν την αυλαία της 3ης αγωνιστικής της Basket League…

ΠΑΟΚ – Ηρακλής

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής στο τοπικό ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής της Basket League. Νίκησε με σκορ 72-69 με τον Ηρακλή στην Πυλαία σε ένα παιχνίδι… θρίλερ.

Ο Δικέφαλος του Βορρά βρέθηκε να χάνει 33-37 στο πρώτο μέρος. Στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως, πέτυχε επί μέρους σκορ 39-32. Έτσι πήρε το πρώτο του ροζ φύλλο αγώνα.

Οι γηπεδούχοι πήραν 24 πόντους από τις ελεύθερες βολέ (24/29). Στον αντίποδα ο Ηρακλής είχε μόλις 14/21. Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Μάρβιν Τζόουνς με 15 πόντους (3/4 βολές, 6/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ). Πολύ καλό παιχνίδι έκανε επίσης, ο Γιάνκοβιτς με 14 πόντους (2/3 δίποντα, 7/9 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Για τον Ηρακλή ο Ντάγκλας είχε 14 πόντους (4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ). Ο Παπαδάκης 6 πόντους και 6 ασίστ). 14 πόντους σημείωσε ο Λιντς (6/12 δίποντα). Τέλος, ο Κουζέλογλου πέτυχε 10 πόντους.

Απόλλωνας – ΑΕΚ

Στην Πάτρα ο Απόλλωνας έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ και διέλυσε την ΑΕΚ με σκορ 84-68. Αυτή ήταν η 2η νίκη σε 3 παιχνίδια για την ομάδα της Αχαΐας, η οποία επέστρεψε με εντυπωσιακό τρόπο στα μεγάλα… σαλόνια του Ελληνικού μπάσκετ.

Οι Πατρινοί πέτυχαν σερί 14-0 στο τελευταίο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν με +18 πόντους (76-58) και… καθάρισαν τη νίκη. Ο Απόλλων πέτυχε την 2η νίκη του σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια ενώ η ΑΕΚ έχει 1 νίκη και 2 ήττες.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές και κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Δίπλαρος με 22 πόντους, ακόμη 4 ασίστ και 3 κλεψίματα. Ο Γιώργος Τσαλμπούρης τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ οι Ορλάντο Κόουλμαν και Ντεζόν Ντέβις είχαν από 13 πόντους έκαστος.

Η ΑΕΚ τελείωσε το παιχνίδι με μόλις 5/27 τρίποντα. Ο Νίκος Παππάς ήταν ο πρώτος σκόρερ των κιτρινόμαυρων με 17 πόντους και 5 ασίστ, ο Κουίνο Κόλομ 10 πόντους και 8 ασίστ ενώ ο Στέφαν Γέλοβατς 7 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Άρης – Κολοσσός Ρόδου

Ο Κολοσσός Ρόδου πέρασε με νίκη 85-81 από το «Nick Galis Hall» και τον Άρη σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε ουσιαστικά στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Άρης προηγήθηκε 19-17 και στο 39-38 στο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός πέτυχε 29 πόντους. Έτσι προηγήθηκε με +10 πόντους διαφορά στο 30΄ (57-67). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης προσπάθησε να μειώσει το παιχνίδι. Όμως ο Κολοσσός ήταν εύστοχος στις βολές και έφθασε δίκαια στο τελικό 85-81. Αυτή ήταν η 5η σερί νίκη του Κολοσσού επί του Άρη στην Θεσσαλονίκη.

Κορυφαίοι της ομάδας της Ρόδου οι:  Στεφάν Μομίροφ με 19 πόντους, Κιμ Τιλί με 17 και Σον Μίλερ με 16 και 10 ριμπάουντ. Για τους «κιτρινόμαυρους» ο Ολιβιέ Χάνλαν ήταν ασταμάτητος. Κατάφερε 33 πόντους, αλλά δεν είχε την κατάλληλη βοήθεια.