You are currently viewing Τρομερός ο Ολυμπιακός, διέλυσε τα Χανιά!
Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα εντός έδρας 90-52 τα Χανιά. Και συνέχιζε την εντυπωσιακή πορεία στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών.

Οι Γυναίκες του Ολυμπιακού, είναι σε τρομερή κατάσταση. Αφού είναι αήττητη με απολογισμό 15Ν-0Ι-0Η. Έτσι σήμερα με αντίπαλο τα Χανιά, έκανε αυτό που έπρεπε, επικράτησε πολύ εύκολα με 90-52. Και έδωσε συνέχεια στις τρομερές εμφανίσεις στη κατηγορία.

Οι Ερυιθρόλευκες μπήκαν πολύ αγριεμένες στο παρκέ, αφού με φοβερή άμυνα και τρομερή αποτελεσματικότητα στην επίθεση, πήραν από πολύ νωρίς μία διαφορά της τάξεως των 20 πόντων 22-2. Με το πρώτο δεκάλεπτο, να ολοκληρώνεται εν τέλι με 26-7.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα της Κρήτης προσπάθησε να παίξει μπάσκετ, με αποτέλεσμα να σημαζέψει κάπως αυτή την μεγάλη διαφορά, ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ και να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 42-24 υπερ του Ολυμπιακού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ζίμπαρτς ανέβαζε πάλι στροφές, δεν άφησε την ομάδα των Χανιών να βάλουν εύκολα καλάθια. Ενώ κατά διαστήματα πρόσφεραν ωραίο μπάσκετ με ωραίο θέαμα. Έτσι το τέλος της τρίτης περιόδου έληξε με 62-35.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, χαλάρωσαν οι Ερυθρόλευκες, με αποτέλεσμα οι παίκτριες των Χανίων, να πετύχει πιο εύκολα καλάθια. Έτσι το φινάλε του αγώνα, βρήκε τις Ερυθρόλευκες να φτάνουν στην εύκολη νίκη με 92-65. Και να παραμένουν σταθερά στη κορυφή της κατάταξης.

Τα δεκάλεπτα: 26-7, 42-24, 62-35, 90-52

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 12, Τόλφρι 12(2), Σταμολάμπρου 8(1), Σταμάτη, Αλεξανδρή 2, Σπυριδοπούλου 10, Σύρρα 6(2), Νικολοπούλου 5, Δίελα 8(2), Βαμβακά 12, Χάμπλιν 15.

ΟΑ Χανίων (Σόφτσης): Τζουγκράκη 4, Αργυροπούλου, Σαλιάι 6, Πούλινς 8, Τσιχάκη 11(1), Ντέλιτς 17(2), Χάρις 6.