You are currently viewing Αεράτος ο Ολυμπιακός, πέρασε από το Μοσχάτο!
O Oλυμπιακός επικράτησε εύκολα εκτός έδρας 58-104 την Ελευθερία Μοσχάτου. Έτσι συνέχιζε την αήττητη πορεία στο πρωτάθλημα των γυναικών.

O Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα εκτός έδρας 58-104 την Ελευθερία Μοσχάτου. Έτσι συνέχιζε την αήττητη πορεία στο πρωτάθλημα των γυναικών.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε πολύ στα 5 πρώτα λεπτά, όπου βρέθηκε πίσω με 14-12. Αλλά στη συνέχεια με ασφυκτική πίεση και άμυνα σε όλο το γήπεδο, έφτασαν εύκολα στο εντυπωσιακό 58-104.

Οι γυπεδούχες μπήκαν με μεγάλη διάθεση και ενθουσιασμό. Με αποτέλεσμα να βρεθούν και μπροστά στο σκορ πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου με 14-12. Ωστόσο το συγκεκριμένο δεκάλεπτο έληξε με 17-23 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Στο δεκάλεπτο οι Ερυθρόλευκες σοβαρεύτηκαν, πίεσαν σε όλο το γήπεδο, πέτυχαν εύκολα καλάθια σε σουτ τριών και κυρίως δύο πόντων. Ενώ η αντίπαλος ήταν πολύ κατώτερη των προσδοκιών, δυσκολεύτηκε να βάλει εύκολα καλάθια και έκανε εύκολα και αβίαστα λάθη, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει με 35-51 για τις γυναίκες του Ολυμπιακού.

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενες δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι, έπαιξαν εκπληκτικό μπάσκετ, έβρισκαν συνεχώς εύκολα τους πόντους, με αποτέλεσμα να εκτοξεύσουν τη διαφορά μέχρι και τους 30 πόντους. Έτσι το τέλος της συγκεκριμένης περιόδου έληξε με 51-77.

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο, η ομάδα του Ζίμπερτς κατέβαζε το πόδι από το γκάζι, καθώς έρχονται πολύ σημαντικά παιχνίδια στο κοντινό μέλλον σε Ευρώπη, αλλά και το Κύπελλο. Έτσι το τελικό αποτέλεσμα έληξε με 58-104. Με την ομάδα των Ερυθρολεύκων να φτάνει εύκολα στην επικράτηση και να συνεχίζει με άλλη μία εύκολη νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 35-51, 51-77, 58-104