You are currently viewing Ο Ολυμπιακός απέδρασε με τη νίκη από την Ρωσία!
Ο Ολυμπιακός θριάμβευσε μέσα στη Ρωσία επί της Ενισέι με 70-85. Και απέκτησε μεγάλο προβάδισμα για τους 16 του EuroCup

Ο Ολυμπιακός θριάμβευσε μέσα στη Ρωσία επί της Ενισέι με 70-85. Και απέκτησε μεγάλο προβάδισμα για τους 16 του Eurocup

Ο Ολυμπιακός ήταν από την αρχή, μέχρι και το τέλος του αγώνα, σοβαρός και δεν υποτίμησε τον αντίπαλο. Έτσι επικράτησε εύκολα με 70-85 και είναι μία ανάσα από την επόμενη φάση του θεσμού.

Οι Ρωσίδες μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα, αφού προηγήθηκαν με 6-0 στα πρώτα δύο λεπτά. Ωστόσο οι Ερυθρόλευκες στη συνέχεια συνήλθαν και με την Πλουθ να κάνει ότι θέλει μέσα στο παρκέ, προηγήθηκαν με 20-27 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Ερυθρόλευκες συνέχιζαν στον ίδιο ρυθμό, έβαζαν το ένα καλάθι μετά το άλλο. Ενώ οι γηπεδούχες συνέχιζαν να την ακολουθούν στο σκορ. Έτσι το τέλος του πρώτου μέρους, βρήκε τις φιλοξενούμενες να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 38-46.

Στη τρίτη περίοδο, οι γυναίκες του Μάρτινς Ζίμπαρτς δεν σταμάτησαν το γκάζι, αφού συνέχιζαν το εξαιρετικό ρυθμό στο σκοράρισμα, ώστε στα μέσα του δεκαλέπτου να φτάσουν τη διαφορά στο +11 και στο 44-55. Οι Ρωσίδες έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο -6 στο 27. Οι φιλοξενούμενες όμως έκλεισαν τη συγκεκριμένη περίοδο στο +8 και στο 55-63.

Στη τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενες, έσφιξαν κατά πολύ την άμυνα τους, δεν άφησαν τις Ρωσίδες να βάλουν εύκολα καλάθια και είχαν βρει τρομερό ρυθμό στην επίθεση και στο σκοράρισμα. Για αυτό το λόγο κατάφεραν στο τέλος να φτάσουν εύκολα στη νίκη και στο 70-85.

Έτσι ο Ολυμπιακός κατάφερε να αποδράσει με αυτό το τεράστιο διπλό, από τη παγωμένη Ρωσία. Και να αποκτήσει μεγάλο προβάδισμα για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Πλέον έχουν πάρει τα χνάρια του ανδρικού τμήματος και δείχνουν να έχουν μεγάλη θέληση και πάθος για κάθε νίκη σε όλες τις διοργανώσεις.