You are currently viewing Τότεναμ – Λιντς 2-1 Πρώτη νίκη για Κόντε με ανατροπή
Τότεναμ - Λιντς 2-1 Πρώτη νίκη για Κόντε και μάλιστα με ανατροπή,οι Spurs κατάφεραν να φέρουν τούμπα το παιχνίδι με τη Λιντς (2-1) .

Τότεναμ – Λιντς 2-1 Πρώτη νίκη για Κόντε και μάλιστα με ανατροπή,οι Spurs κατάφεραν να φέρουν τούμπα το παιχνίδι με τη Λιντς (2-1).

Η πρώτη νίκη της εποχής Αντόνιο Κόντε για τους Spurs είναι γεγονός,η Τότεναμ βρέθηκε να χάνει στο πρώτο μέρος από την Λιντς, όμως γύρισε το ματς στην επανάληψη (2-1)

Ο allenatore μπορεί να μην είδε την Τότεναμ να κρατά την εστία της ανέπαφη, όμως την είδε να κάνει εκπληκτικό δεύτερο μέρος με 3 δοκάρια και 2 γκολ

και να φτάνει σε μια νίκη που αποτελεί καύσιμο για τη δύσκολη συνέχεια.

Επιτέλους νίκη για την Τότεναμ!

Οι «spurs» μετά από ένα τραγικό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο μάλιστα έγραψαν αρνητική ιστορία,

κατάφεραν να φέρουν τούμπα το παιχνίδι με τη Λιντς (2-1)

και να πανηγυρίσουν το πρώτο τους τρίποντο στην Premier League με τον Αντόνιο Κόντε στην άκρη του πάγκου!

Ο αγώνας:

Η βραδιά ξεκίνησε πολύ άσχημα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι αδυνατούσαν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία.

.Η Λιντς μπήκε καλύτερα στον αγώνα, πίεζε, κέρδιζε μονομαχίες και δεν άφηνε την Τότεναμ να δείξει τον ενθουσιασμό που φέρνει συνήθως ένας νέος τεχνικός.

Φάση μεγάλη δεν υπήρχε, ο Κέιν δεν πρόλαβε καν να εκτελέσει στο 22’ έπειτα από ομαδική προσπάθεια

και οι Spurs παρέμειναν για 3ο σερί ημίχρονο χωρίς τελική στον στόχο.

Δυστυχώς για την ομάδα του Κόντε υπήρχαν και χειρότερα νέα.

Στο 44’ ο Χάρισον χάζεψε τον Εμερσον στα αριστερά και έκανε καταπληκτική σέντρα… πάρε-βάλε για τον Ντάνιελ Τζέιμς,

για να πάει στα αποδυτήρια η Λιντς προηγούμενη με 0-1.

Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι είπε στους παίκτες του ο Ιταλός στο ημίχρονο, όμως από τα αποδυτήρια βγήκε μια άλλη Τότεναμ.

Μόλις στο 46’ ο Κέιν πλάσαρε, ο Μελιέ απέκρουσε και η μπάλα πήγε στο αριστερό δοκάρι και στο 51’ το σουτ του Σον κόντραρε στον Γιορέντε και πήγε στο οριζόντιο.

Το γήπεδο είχε κατηφόρα και στο 58’ ήταν φυσιολογικό να γίνει το 1-1 όταν ο Λούκας Μόουρα βρήκε τον Χόιμπιεργκ

και εκείνος σκόραρε με ωραίο αριστερό (1-1).

Το γκολ που χάρισε τους τρεις βαθμούς στους Λονδρέζους ήρθε στο 69’ όταν το φάουλ του Ντάιερ,