You are currently viewing Η Τότεναμ διέλυσε με 3-0 την Νόριτς
Η Τότεναμ διέλυσε με 3-0 την Νόριτς και διατήρησε τη διαφορά από την 4η θέση στους δύο βαθμούς, για την 16η αγωνιστική της Premier League .

Για την 16η αγωνιστική της Premier League η Τότεναμ υποδέχτηκε την Νόριτς και την διέλυσε με 3-0 και βρίσκεται στην 5η θέση με 25 βαθμούς.

Στον πάγκο για 90 λεπτά έμειναν οι δύο Ελληνες της Νόριτς, Χρήστος Τζόλης και Δημήτρης Γιαννούλης.

Ο Πούκι έχασε νωρίς μια ευκαιρία που θα μπορούσε να έχει αλλάξει την ιστορία του ματς

και στο 10’ με τηλεκατευθυνόμενη σουτάρα εκτός περιοχής ο Λούκας Μόουρα τίναξε τα δίχτυα

και το 1-0 έμεινε για το πρώτο μέρος αφού στο 35’ ο Ντέιβις το έχασε σε κενό τέρμα.

Την γάτα με το ποντίκι έπαιξε μετά το γκολ η Τότεναμ, καθώς έδωσε τη μπάλα στη Νόριτς και τον χώρο, οχύρωσε την άμυνά της

και προσπάθησε να παίξει στην κόντρα κάτι το οποίο της βγήκε, καθώς κατάφερε με τους γρήγορους μπακ

και χαφ της να εκμεταλλευτεί τους χώρους που έβρισκε και έβγαλε αρκετές επιθετικές ενέργειες.

Η Νόριτς από την άλλη, παρότι είχε την κατοχή της μπάλα, δεν έδειχνε σε καμία περίπτωση πως μπορεί να βγάλει αξιόλογη επιθετική ενέργεια,

καθώς δυσκολευόταν να διασπάσει την καλή αμυντική λειτουργία της ομάδας του Αντόνιο Κόντε.

Το ημίχρονο κατευθυνόταν στο τέλος του και η ροή του αγώνα δεν έδειχνε να αλλάζει,

η Νόριτς κράταγε τη μπάλα, η Τότεναμ όμως έδειχνε πιο επικίνδυνη και ήταν σαφώς πιο πιθανό να μεγαλώσει.

Στο δεύτερο μέρος…

η Τότεναμ έδειξε πως ήθελε να καθαρίσει το παιχνίδι, έδωσε ναι μεν μπάλα και χώρο, παρ’ όλα αυτά σε αρκετές περιπτώσεις την κράτησε στα δικά της πόδια

και έψαξε το δεύτερο γκολ, το οποίο θα… τελείωνε τις ελπίδες των φιλοξενούμενων.

Οι τελικές γινόντουσαν για τους γηπεδούχους και φαινόταν πως ήταν θέμα χρόνου να βρουν το επόμενο γκολ, όπως

και έγινε με τον Σάντσες μετά από κόρνερ και αναμπουμπούλα στην άμυνα της Νόριτς,

η μπάλα έφτασε στον κεντρικό αμυντικό των «σπερς», ο οποίος έκανε το 2-0 στο 67’.

Το 2-0 έδωσε άλλον αέρα στους γηπεδούχους, οι οποίοι δέκα λεπτά αργότερα κατάφεραν να βάλουν το κερασάκι στην τούρτα,

με τον Σον να κάνει το 3-0, ολοκληρώνοντας μια καταπληκτική εμφάνιση με γκολ.

Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς καμία ομάδα δεν έδειχνε να θέλει να ψάξει για κάτι παραπάνω, όπως έδειξε και το τελικό 3-0.