You are currently viewing Το 2022 άρχισε με τον χειρότερο τρόπο για Γιουνάιτεντ

Το 2022 άρχισε με τον χειρότερο τρόπο για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αφού γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τη Γουλβς(0-1), με μόλις δύο τελικές στην εστία.

Οι «Λύκοι» έκαναν άνω – κάτω το Ολντ Τράφορντ νικώντας με 0-1 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που άρχισε το 2022 με τον χειρότερο τρόπο.

Η ομάδα του Ραλφ Ράγκνικ γνώρισε την πρώτη ήττα της εντός έδρας μετά το ντέρμπι με την Σίτι

και πρώτη με τον Γερμανό στον πάγκο κάνοντας ένα απογοητευτικό πρώτο μέρος και τη Γουλβς να κάνει… πάρτι με 18 τελικές σε όλο το ματς.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν κάκιστη, η Γουλβς του Σα και του Ποντένσε κυριάρχησε στο Ολντ Τράφορντ και η γκολάρα του Μουτίνιο έκρινε το ματς (1-0).

Ήταν η πρώτη νίκη των «Λύκων» στο Ολντ Τράφορντ έπειτα το 1980.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε μόλις δύο τελικές στην εστία κόντρα στη Γουλβς

Μάλιστα, πρόκειται για το πρώτο διπλό των “λύκων” στο Ολντ Τράφορντ από το 1980 κι αυτό χάρη στο γκολ του Ζοάο Μουτίνιο στο 82′,

αλλά και την εξαιρετική εμφάνιση του πρώην μεσοεπιθετικού του Ολυμπιακού, Ντανιέλ Ποντένσε, που αναδείχθηκε Man of the Match.

Από τη μεριά τους οι Κόκκινοι Διάβολοι είχαν συνολικά εννέα τελικές, εκ των οποίων μόλις οι δύο κατέληξαν στην εστία του Ζοζέ Σα.

Την ίδια στιγμή, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τις 15 τελικές στο πρώτο μέρος,

περισσότερες από κάθε άλλη ομάδα που επισκέφθηκε το Ολντ Τράφορντ,στην Premier League από το 2003-2004.

Το ματς:

Στο πρώτο μέρος μόνο μία ομάδα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και αυτή ήταν η Γουλβς που πάτησε τους γηπεδούχους,

που έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο και δε μπορούσαν να κρατήσουν καθόλου μπάλα.

Ωστόσο το αποτέλεσμα του ημιχρόνου ως εκ θαύματος παρέμεινε στο 0-0, χάρη στους Τζόουνς – Βαράν και Ντε Χέα,

που όποτε χρειάστηκαν είχαν απάντηση στην πολιορκεία της ομάδας του Λάζε.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν ρεκόρ τελικών μέσα στο Ολντ Τράφορντ. Μάλιστα έχουν φτάσει τους 19. Τους περισσότερους από κάθε άλλη ομάδα από το 2004.

Στην επανάληψη ο Ράγκνικ έκανε αλλαγές

και η εικόνα της ομάδας του CR7 βελτιώθηκε πάρα πολύ, αφού κράτησε την κατοχή και δημιούργησε ευκαιρίες,

αλλά ο Μπρούνο Φερνάντες στο 68ο λεπτό έχασε την πιο μεγάλη ευκαιρία της ομάδας του στο ματς,

έπειτα από γύρισμα του Μάτιτς μόνος από το σημείο του πέναλτι σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Σα.

Η Γιουνάιτεντ κατάφερε να πετύχει το πολυπόθητο τέρμα που έψαχνε έπειτα από φάουλ του Πορτογάλου, ο Κριστιάνο νίκησε τον Σα με κεφαλιά για το 1-0,

αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ και το VAR το ακύρωσε.

Έτσι αφού δε κατάφερε να πάρει προβάδισμα βρέθηκε πίσω στο σκορ,

με τον Ζοάο Μουτίνιο με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή στο 82′ να νικάει τον εξαιρετικό -ξανά- Ντε Χέα για το 0-1,

που έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή…

χάρη σε «όχι» του Σα σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο στις καθυστερήσεις.