You are currently viewing Ταξιάρχης Φούντας: Έδωσε την DC Γιουνάϊτεντ νίκη – ανάσα, αποθεώθηκε από τον Ρούνεϊ (vid)

Ο Ταξιάρχης Φούντας γίνεται ευρέως γνωστός στο αμερικάνικο πρωτάθλημα και όχι άδικα μετά τα όσα κάνει.

Μάλιστα έφτασε ήδη τα 11 γκολ και βρίσκεται τρία πίσω από τον Αργεντίνο Ντριούσι, που είναι πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα. Ο Φούντας αποτελεί έναν εκ των σταρ της DC United.

Μάλιστα την Κυριακή χάρισε στην ομάδα του μια μεγάλη νίκη. Που την είχε ανάγκη, όσο και ο νέος της τεχνικός Γουέιν Ρούνεϊ. Συγκεκριμένα η DC United επικράτησε 2-1 των Ορλάντο Πάιρετς.

Οι φιλοξενούμενοι, προηγήθηκαν στο 9ο λεπτό με τον Ούρσο Τζούνιορ και μέχρι τις καθυστερήσεις του αγώνα κρατούσαν την νίκη στα… πόδια τους.

Ομως, στο 91ο λεπτό ο Ντάρκιν ισοφάρισε σε 1-1. Και τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ταξιάρχης Φούντας σκόραρε για 11η φορά στο εφετινό πρωτάθλημα και χάρισε ένα απίστευτο «τρίποντο» στην ομάδα του. Προσφέροντας παράλληλα και την πρώτη νίκη του Γουέιν Ρούνεϊ, ο στην θητεία του στην DC Γιουνάιτεντ.

Για τον πρώην σταρ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν το δεύτερο του ματς στον πάγκο της Αμερικανικής ομάδας. Στο ντεμπούτο του ηττήθηκε με 2-1 εντός από το Μόντρεαλ.

Η DC βρίσκεται στην τελευταία θέση στην περιφέρεια της Ανατολής και είναι μια ομάδα που παρουσιάζει μεγάλα κενά.

Ο Φούντας ωστόσο αποτελεί την αξιοπιστία της στην επίθεση και την έχει βοηθήσει σε πολλά παιχνίδια. Αρκεί βέβαια και η ίδια να βρει λύσεις για τα κενά της άμυνας.

Από την Αυστρία…

Ο Έλληνας επιθετικός πήγε στην  άλλη άκρη του Ατλαντικού τον Ιανουάριο. Ο 26χρονος μεσοεπιθετικός, που άρχισε την καριέρα του από την ΑΕΚ, συμφώνησε για τριετές συμβόλαιο με την ομάδα της πρωτεύουσας των ΗΠΑ. .

Μάλιστα σύμφωνα με το τότε ρεπορτάζ έγινε ο πιο ακριβοπληρωμένος παίκτης της ομάδας. Έχοντας συνολικές αποδοχές επτά εκατ. δολαρίων για τριετές συμβόλαιο συνεργασίας.

Ο διεθνής άσος, που έχει αγωνιστεί επίσης σε Πανιώνιο και Αστέρα Τρίπολης, στο τέλος της σεζόν έμενε ελεύθερος από την Ραπίντ Βιέννης. Όπου αγωνιζόταν από το 2019. Η τελευταία σεζόν στην Αυστρία ήταν επίσης εξαιρετική έχοντας στο ενεργητικό του 30 εμφανίσεις και 5 γκολ.