You are currently viewing Super League: 6άρα ο Ολυμπιακός, σερί η ΑΕΚ, κάζο για ΠΑΟΚ (vids)

Η Super League είχε μια μεγάλη Δευτέρα (13/2) όπου έπαιζαν παιχνίδια οι Ολυμπιακός, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ για την 22η αγωνιστική.

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της Super League ο Ολυμπιακός συνέτριψε με 6-1 τον Παναιτωλικό. Προηγήθηκε το 3-0 της ΑΕΚ επί του Λεβαδειακού, ενώ ο ΠΑΟΚ έφερε 2-2 στην Τρίπολη με τον Αστέρα.

Οι «ερυθρόλευκοι» επανέκαμψαν άμεσα μετά το 0-3 από την ΑΕΚ στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου. Έμειναν μόνοι στην τρίτη θέση, μετά το πάθημα του ΠΑΟΚ στην Τρίπολη. Στο 9π Μπακαμπού έκανε το 1-0. Ο Παπασταθόπουλος σκόραρε στο 45′ μετά από φάουλ του Φορτούνη.

Τα «Καναρίνια» μείωσαν στο 50΄ με πλασέ του Καρέλη σε άδεια εστία. Στο 61′ ο Χάμες έκανε το 3-1 με κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη. Ο Κανός στο 67ο λεπτό έγραψε το 4-1. Πανηγύρισε με αφιέρωση στη μητέρα του, που έφυγε από τη ζωή την περασμένη εβδομάδα. Στο 74΄ ο Κανός κινήθηκε γρήγορα στην περιοχή, πρόλαβε τον Κοντογιάννη που τον ανέτρεψε και το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ για το 5-1, με πολύ άνεση, ο Χάμες. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 90ό λεπτό ο Βαλμπουενά.

Σερί νίκες οι ΑΕΚ

Η ΑΕΚ πήρε μια ακόμα μία νίκη, τη δέκατη συνεχόμενη στην «OPAP Arena». Επικράτησε 3-0 του Λεβαδειακού. Οι Γκαρσία (37΄), Άμραμπατ (45+3΄-πέναλτι) και Φαν Βέερτ (84′) πέτυχαν τα γκολ της Ένωσης. Που μείωσε στον ένα βαθμό την απόστασή της από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό. Ενώ έχει και ένα ματς λιγότερο. Πλέον, οι «κιτρινόμαυροι» στρέφουν το ενδιαφέρον τους στο μεγάλο ματς της Κυριακής (19/02) με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Κάζο για ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ κρατούσε ως το 90ό λεπτό στα χέρια του στο τρίποντο στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα. Έχοντας «αέρα» δύο τερμάτων (6’ Νάσμπεργκ, 82’ Μπράντον Τόμας). Όμως η ομάδα της Αρκαδίας με δύο γκολ στο 90’ (Σίτο) και στο 90’+4’ (Ατιένθα) «τιμώρησε» τον δικέφαλο του Βορρά κι έγραψε το τελικό 2-2.

Έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς ο δικέφαλος του Βορρά. Κι απομακρύνθηκε πλέον στους 7 βαθμούς από την κορυφή της βαθμολογίας.

Πριν από την έναρξη του αγώνα με τον Αστέρα, παίκτες του ΠΑΟΚ δεν ξέχασαν τον Παναγιώτη Κατσούρη. Και σήκωσαν μια φανέλα με το επώνυμο του, τιμώντας τη μνήμη του. Καθώς στις 9 Φεβρουαρίου συμπληρώθηκαν 25 χρόνια από τη μέρα που έχασε τη ζωή του σε τροχαίο.

Έριξε 4άρα ο ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ επέστρεψε στα «τρίποντα» μετά από δύο σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα. Και μάλιστα με εμφατικό τρόπο, καθώς συνέτριψε εκτός έδρας τη Λαμία με 4-1. Τη «βύθισε» ακόμη περισσότερο βαθμολογικά κι έκανε άλμα δύο θέσεων, ανεβαίνοντας στην 9η θέση.

Οι Τοράλ, Μπάκιτς, Ντιουσέ και Λουίζ Φελίπε πέτυχαν τα γκολ της κρητικής ομάδας. Που είχε και δοκάρι με τον Βραζιλιάνο φορ, ο Τσιλούλης το γκολ της Λαμίας στο φινάλε.

Μετά το τέλος της αναμέτρηση ο Σάββας Παντελίδης παραιτήθηκε από την τεχνική ηγεσία της Λαμίας.