You are currently viewing Super League 1: Πας Γιάννινα – Απόλλων Σμύρνης 2-0
Ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε εύκολα εντός έδρας 2-0 τον Απόλλων Σμύρνης. Και σταθεροποιήθηκε για τα καλά στις θέσεις των Play Off.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν ανώτερος από την ομάδα της Ελαφριάς Ταξιαρχίας και δίκαια κέρδιζε με 2-0. Με αποτέλεσμα να επανέλθει στις νίκες, μετά την άσχημη εμφάνιση και ήττα 2-0 στην έδρα του Ολυμπιακού για το πρωτάθλημα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να έχουν τη πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα. Αφού στο 5ο λεπτό απέκρουσε ο Λοντίγκιν το εκπληκτικό φάουλ του Κραγιόπουλου. Ωστόσο στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 25ο λεπτό οι Ηπειρώτες άνοιξαν το σκορ με τον Πίρσμαν.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι, πίεσαν και για άλλο ένα τέρμα, ώστε να κάνουν πιο εύκολη τη ζωή τους. Αλλά δεν τα κατάφεραν, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάνε στο τέλος του πρώτου μέρους προηγούμενη στο σκορ με 1-0.

Το δεύτερο μέρος, δεν είχε καθόλου καλές στιγμές από τις δύο ομάδες, καθώς κυριάρχησαν τα πολλά λάθη και οι σκληρές μονομαχίες.

Ωστόσο στο 80ο λεπτό οι γηπεδούχοι κατάφεραν και διπλασίαζαν τα τέρματα, μετά από εκτέλεση του Εραμούσπε και βρέθηκαν μία ανάσα από τη πολύ σημαντική νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν όμως την μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν το σκορ στο 87ο λεπτό, όταν κέρδιζαν πέναλτι και το εκτέλεσε ο Τσιλούλης, ωστόσο ο Λοντίγκιν έκανε μεγάλη απόκρουση κρατώντας το μηδέν, αλλά έδωσε και το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του.