You are currently viewing Στον τελικό Κυπέλλου ο ΠΑΟΚ που νίκησε με ανατροπή 2-1 την ΑΕΚ (+vid)
Στον τελικό Κυπέλλου ο ΠΑΟΚ με γκολάρες των Κρμέντσικ-Ζίφκοβιτς, έκανε την ανατροπή, νίκησε την ΑΕΚ (2-1) και πήρε το εισιτήριο του τελικού.

Στον τελικό Κυπέλλου ο «Δικέφαλος του Βορρά» παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ από την ΑΕΚ, ανέτρεψε την κατάσταση στο τέλος (2-1) και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση.

Μπορεί η ΑΕΚ να ήταν αυτή που έψαχνε το γκολ για να… ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα.

Ο Μανόλο Χιμένεθ ήθελε πρώτα από όλο να διασφαλίσει ότι δεν θα του ξεφύγει ο ρυθμός του αγώνα, δεχόμενη η ομάδα του γκολ.

Κατά βάση το πλάνο του βγήκε, αν και οι ανορθογραφίες στην άμυνά του δεν έλειψαν, με τον ΠΑΟΚ να χάνει δύο σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 25’, με τον Τσιντώτα να νικά τον Ουάρντα, αλλά και στο 35’, με τον Σβιντέρσκι να στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Σ’ ένα νευρικό πρώτο 45λεπτο, ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που είχε τις πιο καλές στιγμές και άγγιξε το γκολ, σε αντίθεση με την ΑΕΚ που υποτίθεται ήταν η ομάδα που θα έπρεπε να βρει τρόπο για να φτάσει εκείνη σ’ ένα γκολ.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ούτε μία τελική προσπάθεια στην εστία του Πασχαλάκη.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τη διπλή ευκαιρία του ΠΑΟΚ, με τον Τσιντώτα να λέει «όχι» και σε σέντρα-σουτ από τα αριστερά και στο σουτ του Ντόουγκλας Αουγκούστο έξω από την περιοχή.

Με την ώρα να περνάει, οι φιλοξενούμενοι ανέβαζαν τις γραμμές τους, αφήνοντας κενά στην άμυνά τους.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία, με τον Σβιντέρσκι να ανατρέπεται στο 60’ από τον Γαλανόπουλο.

Ο Βιεϊρίνια δεν μπόρεσε να βρει δίκτια, σημάδεψε το δεξί δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία.

Στο 69’ ο Τάνκοβιτς που είχε λίγα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γαλανόπουλος με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Πασχαλάκη για το 0-1.

Το γκολ που δημιούργησε νέες συνθήκες στην αναμέτρηση, με την παράταση να φαντάζει πολύ κοντά.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αλλάξει την ροή του αγώνα και αντέδρασε με την αλλαγή του Γκαρσία να βάζει στο ματς τον Κρμέντσικ αντί του Σβιντέρσκι.

Ο Τσέχος φορ ήταν αυτός που στο 84′ ξεκίνησε τη φάση της ισοφάρισης από τα δεξιά.

Με παράλληλη μπαλιά στον Σβαμπ που έχασε τη μπάλα,ο Μπαμπά έβαλε την κόντρα και έγινε αποδέκτης της μπάλας και με καταπληκτική μπαλιά στον Κρμέντσικ στην άλλη πλευρά του γηπέδου.

Ο έμπειρος επιθετικός με δυνατό σουτ νίκησε  τον Τσιντώτα και έκανε το 1-1, φτάνιντας στην ισοφάριση και σε σκορ πρόκρισης.

Στο 96’ ο Μιτάι έκανε ολέθριο λάθος, έδωσε την μπάλα στον Σέρβο εξτρέμ και εκείνος με εκπληκτική λόμπα έξω από την περιοχή νίκησε τον Τσιντώντα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Το αποτέλεσμα αυτό έστειλε τον ΠΑΟΚ στον τελικό με δεύτερη νίκη επί της ΑΕΚ.