You are currently viewing Στέφανος Τσιτσιπάς: Σκληρός αποκλεισμός από τον Ρούνε!
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς υπέστη ήττα σοκ με 3-1 από το Δανό Χόλγκερ Ρούνε. Και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Roland Garros.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς σε αυτή τη διοργάνωση, προβλημάτισε έντονα με τις εμφανίσεις του, στους δύο προηγούμενους γύρους. Ωστόσο κατάφερε να κερδίζει έστω και δύσκολα. Όμως σήμερα με το Δανό Χόλγκερ Ρούνε την πάτησε πολύ άσχημα, καθώς έκανε πολλά αβίαστα λάθη και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ηττηθεί με 3-1. Γνωρίζοντας πρόωρα τον αποκλεισμό τη συνέχεια αυτής της διοργάνωσης.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τους καλύτερους αιωνούς για τον Έλληνα πρωταθλητή, αφού κατάφερε να προηγηθεί με 3-1. Ωστόσο ο Ρούνε είχε άμεσα την απάντηση, με αποτέλεσμα να φέρει το ματς στο 3-3 και στα ίσια το ματς. Έτσι από εκείνο το σημείο του σετ, οι δύο μονομάχοι πηγαίναν σώμα σώμα, με αποτέλεσμα ο Ελβετός τενίστας να καταφέρει με μεγαλύτερη σοβαρότητα να φτάσει στο 7-5 και να προηγηθεί σε 1-0.

Στο δεύτερο σετ, ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να βγάλει μεγάλη αντίδραση και με μεγάλο του όπλο το σερβίς, αλλά και τις εκπληκτικές επιθέσεις που έβγαλε, έφτασε εύκολα στο 6-3 και στο 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Ελβετός τενίστας μπήκε χωρίς άγχος. Και με αποφασιστικότητα στις αποφάσεις που πήρε στο συγκεκριμένο σημείο του αγώνα. Προηγήθηκε με 4-2 και διαμόρφωσε το 6-3, φτάνοντας στο 2-1 και ένα βήμα από τους 8 της διοργάνωσης.

Στο τέταρτο σετ ο Ρούνε είχε την ψυχολογία, αλλά και την αυτοπεποίθηση με το μέρος του. Με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 5-2. Αλλά ο Στέφανος δεν προσπάθησε στη συνέχεια να μειώσει το ματς, τα κατάφερε σε ένα σημείο, αφού μείωσε σε 5-4. Όμως ο Ελβετός τενίστας δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και έκανε το 6-4. Έτσι πανηγύρισε μία τεράστια νίκη, ενός πολύ μεγάλου αντίπαλου, με αποτέλεσμα να προκριθεί στους 8 καλύτερους τενίστες του Roland Garros.