You are currently viewing Στέφανος Τσιτσιπάς – Αλεξάντερ Ζβέρεφ 2-1
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέτυχε τεράστια νίκη με 2-1 απέναντι στον Ζβέρεφ. Και προκρίθηκε πανηγυρικά στον μεγάλο τελικό της Ρώμης.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδειξε την τεράστια δυναμική που έχει εδώ και πολλά χρόνια, βέαφού με αντίπαλο τον Ζβέρεφ αν και βρέθηκε πίσω στα με 0-1, κατάφερε στη πορεία να επικρατήσει με ανατροπή 2-1 ( 4-6, 3-6, 3-6 ). Και πέρασε με πανηγυρικό τρόπο στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Στο πρώτο σετ, ο Ζβέρεφ κατάφερε να μπει με το καλύτερο δυνατό τρόπο στον αγώνα. Αφού είχε μεγαλύτερη ενέργεια από τον Έλληνα πρωταθλητή, με αποτέλεσμα να κάνει το Break και να κάνει το 3-4. Σε εκείνο το σημείο ο Γερμανός τενίστας πήρε μεγάλη ψυχολογία, αφού με μεγάλη συγκέντρωση έφτασε στο 4-6.

Στο δεύτερο σετ, ο Έλληνας πρωταθλητής μπήκε πολύ αγριεμένος στον αγωνιστικό χώρο. Αφού προηγήθηκε με ένα γρήγορο 3-0. Με τον Γερμανό τενίστα να προσπαθεί να κάνει την αντεπίθεση του, βγάζοντας αντίδραση, ωστόσο δεν τα κατάφερε παρά μόνο να μειώσει σε 5-3. Έτσι ο Τσιτσιπάς διαμόρφωσε το 6-3 φέρνοντας στα ίσια το ματς.

Στο τρίτο και καθοριστικό σετ, οι δύο μονομάχοι ήταν πολύ προσεκτικοί. Με το Τσιτσιπά να παίρνει ένα ελαφρύ προβάδισμα με 4-3. Έτσι σε εκείνο το σημείο κατάφερε με μεγάλη αποφασιστικότητα να φτάσει στο 6-3. Έτσι πήρε αυτή τη τεράστια πρόκριση για το μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.