You are currently viewing Στα playoffs η Βόρεια Μακεδονία, έξω η Ρουμανία
Στα playoffs η Βόρεια Μακεδονία, αποκλείστηκε η Ρουμανία , μετά την συναρπαστική νίκη με 3-1 επί της Ισλανδίας.

Η Βόρεια Μακεδονία στα Playoffs , αποκλείστηκε η Ρουμανία μετά την νίκη με 3-1 επί της Ισλανδίας

και διεκδικεί την παρθενική παρουσία στο Παγκόσμιο Κύπελλο,ύστερα από εκείνη στο Euro.

Η συναρπαστική νίκη με 3-1 επί της Ισλανδίας στα Σκόπια για τη 10η αγωνιστική του 10ου προκριματικού ομίλου της ευρωπαϊκής ζώνης,

την κράτησε στη 2η θέση, πάνω από τη Ρουμανία, με συνέπεια να βρεθεί στα playoffs του Μαρτίου.

Η ομάδα του Μπλαγκόγια Μιλέφσκι, οι Ρουμάνοι και η Αρμενία είχαν ελπίδες για την κατάληψη της θέσης που αφήνει μια “χαραμάδα” για το Κατάρ,

μπαίνοντας στην τελευταία αγωνιστική του ομίλου.

Οι Γερμανοί ήταν αδιάφοροι βαθμολογικά, όμως έκαναν τη ζημιά στην Αρμενία, αφού επικράτησαν με 4-1 στο Γερεβάν και διέλυσαν κάθε ελπίδα των Αρμένιων.

Η πραγματική μάχη δόθηκε μεταξύ Βόρειας Μακεδονίας και Ρουμανίας και από τη στιγμή που οι τελευταίοι βρέθηκαν στο Λιχτενστάιν,

όπου η νίκη έμοιαζε με βεβαιότητα και τελικά ήρθε με 2-0, όλα τα φώτα στράφηκαν στην “Τόσε Προέσκι Αρένα”.

Η αναμέτρηση:

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 7′ προηγήθηκαν με τον Εγκζιάν Αλιόσκι.

Η Βόρεια Μακεδονία είχε την υπεροχή στο 1ο ημίχρονο, ενώ έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα,

όμως το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για οριακό οφσάιντ.

Στο 2ο ημίχρονο οι Ισλανδοί ανέβασαν στροφές και ισοφάρισαν με τον Γιορ Θορστέινσον στο 54′.

Στην αμέσως επόμενη φάση οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρία για την ανατροπή, έχοντας πάρει το μομέντουμ.

Η ψυχολογική κατάσταση των Βορειομακεδόνων ήταν αρκετά άσχημη και αποτυπώθηκε στο πρόσωπο του Στέφαν Ασκόβσκι, ο οποίος έγινε αλλαγή με δάκρυα στα μάτια.

Η λύτρωση ήρθε αρχικά στο 65′, όταν σε μια φάση διαρκείας ο Έλιφ Έλμας πήρε την μπάλα έξω από τη μικρή περιοχή,

απέφυγε τον τερματοφύλακα και ανέκτησε το προβάδισμα και μαζί τη 2η θέση στον όμιλο.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Ίσακ Γιοχάνεσον δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα κι έκανε πιο εύκολη τη δουλειά των γηπεδούχων.

Ο Έλμας σκόραρε ξανά στο 88′ κι έδωσε το έναυσμα για να πάρτι ιστορικής πρόκρισης στα playoffs.