You are currently viewing Super League: Πράσινο ξέσπασμα στην Λεωφόρο! (vid)!

Με την ισοπεδωτική νίκη του επί του ΟΦΗ για τη 13η αγωνιστική της Super League, ο Παναθηναϊκός πήρε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα.

Ο Παναθηναϊκός διέλυσε με σκορ 4-0 τον ΟΦΗ στην Λεωφόρο, στην αναμέτρηση για την 13η αγωνιστική της Super League. Σε συνδυασμό της νίκης του, με την ισοπαλία (2-2) του Ολυμπιακού στον Βόλο, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +3 βαθμούς διαφορά στην κορυφή της βαθμολογίας. Την Δευτέρα (4/3) θα διεξαχθούν τα παιχνίδια ΠΑΟΚ – Λαμία και ΑΕΚ – Άρης. Οι “πράσινοι” κέρδισαν τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα…

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς παίζοντας εξαιρετικά  πήρε μια σαρωτική νίκη επί του ΟΦΗ. Ειδικά στο δεύτερο 45λεπτο, όπου πέτυχε τα τρία από τα τέσσερα γκολ της αναμέτρησης.

Παράλληλα ξέφυγε με +3 βαθμούς διαφορά από τον Ολυμπιακό. Την ίδια ώρα, οι ερυθρόλευκοι έμειναν στο 2-2 με τον Βόλο, σε ένα επεισοδιακό ματς.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες μετά τις δύο ήττες από τον Άρη και τη Βιγιαρεάλ σε Super League και Europa League αντίστοιχα. Η επιστροφή του δε, έγινε με μια εξαιρετική εμφάνιση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους “πράσινους” ήταν ο Φώτης Ιωαννίδης. Ο Ιωαννίδης άνοιξε το σκορ στο 34΄με πέναλτι και το έκλεισε στις καθυστερήσεις. Οι Άϊτόρ στο 61΄και Παλάσιος στο 69, σημείωσαν ενδιάμεσα τα άλλα γκολ της ομάδας του Γιοβάνοβιτς.

Πάντως, οι πράσινοι εκτός των τεσσάρων γκολ είχαν και άλλες ευκαιρίες. Έφτασαν κοντά στο να πετύχουν και άλλα τέρματα με τους Βιλένα και Τζούριτσιτς. Από την πλευρά του και ο ΟΦΗ που κατέβηκε στη Λεωφόρο για να παίξει ποδόσφαιρο, είχε τις φάσεις του. Δυστυχώς όμως, χωρίς αποτέλεσμα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

(Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Αράο, Μλαντένοβιτς (70’ Χουάνκαρ), Ρουμπέν (78’ Ζέκα), Βιλένα, Παλάσιος (78’ Βέρμπιτς), Τζούριτσιτς (64’ Μπερνάρ), Αϊτόρ (64’ Μαντσίνι), Ιωαννίδης.

ΟΦΗ

(Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Θοράρινσον, Πασαλίδης (40’ λ.τρ. Καρώ), Βούρος, Μαρινάκης (69’ Λάρσον), Μεγιάδο (79’ Νέιρα), Γκαγιέγκος (66’ Τοράλ), Γκλάζερ, Αμπάντα, Ντίκο (66’ Ριέρα), Λουίζ Φελίπε.