You are currently viewing Γης μαδιάμ στο “Πανθεσσαλικό”!

Super League: Σκηνές… απείρου κάλλους στο Βόλος-Ολυμπιακός, με τους οπαδούς των Πειραιωτών να κάνουν «ντου» στον αγωνιστικό χώρο και να πετάνε καθίσματα στον χώρο του VAR! Υπήρξε μεγάλη διακοπή. Εν τέλει οι ομάδες επέστρεψαν και “έπαιξαν” τα τελευταία δύο λεπτά. Έπαιξαν σε …εισαγωγικά, καθώς απλά άλλαξαν… πασούλες με εμφανή διάθεση να μην αλλάξει το 2-2!

Για την 13η αγωνιστική της Super League, ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στο Βόλο. Δυστυχώς, η αναμέτρηση των 2 ομάδων σημαδεύτηκε από σκληρά επεισόδια μεταξύ των οπαδών στο πέταλο και της Αστυνομίας. Επεισόδια που είχαν ως αποτέλεσμα τη διακοπή του αγώνα για μια ώρα τουλάχιστον. Τελικά, το ματς στο Πανθεσσαλικό έληξε ισόπαλο, 2-2.

Κατά τα άλλα, η μαύρη αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής της Super League, είχε τα πάντα. Είχε από μία αποβολή για κάθε ομάδα, τρία πέναλτι κι ένα αυτογκόλ. Επιπλέον, είχε και δύο γκολ του Ολυμπιακού, μετά το 2-2, που ακυρώθηκαν όμως, ως οφσάιντ μέσω VAR.

Στο 20ο λεπτό του αγώνα, ο Μωραΐτης άνοιξε το σκορ. Ήταν μετά από απόκρουση του Πασχαλάκη στην εκτέλεση πέναλτι του παίκτη του Βόλου. Την ίδια ώρα, οι ερυθρόλευκοι είχαν μείνει με δέκα εξαιτίας της αποβολής του Ρέτσου. Ο Ελ Κααμπί στο 44′ έφερε την ισοφάριση από την άσπρη βούλα. Λίγη ώρα αργότερα, οι Θεσσαλοί έμειναν κι αυτοί με δέκα παίχτες, εξαιτίας αποβολής του Μύγα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Με ένα ακόμη πέναλντι, στο 51′, ο Μωραΐτης έβαλε ξανά σε θέση οδηγού τον Βόλο. Αμέσως μετά, στο 54′, ο Καλογερόπουλος με αυτογκόλ έκανε το 2-2.

Στο 65′ οι ερυθρόλευκοι βρήκαν δίχτυα με τον Μασούρα. Ωστόσο, μετά από εξέταση στο VAR, το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στο 89ο λεπτό ο Ολυμπιακός σκόραρε ξανά. Αυτή τη φορά με τον Ελ Κααμπί. Ωστόσο και πάλι, αυτό το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ του Ελ Αραμπί.

Τα επεισόδια

Λίγο μετά την ακύρωση του γκολ του Ελ Κααμπί για οφσάιντ, άρχισαν επεισόδια μεταξύ οπαδών του Ολυμπιακού και της αστυνομίας. Η αστυνομία έκανε ρίψη δακρυγόνων, προκειμένου να πάρει τον έλεγχο.

Με ανακοίνωση της η ΕΛ.ΑΣ, αναφέρεται σε ό,τι συνέβη εντός, αλλά και εκτός γηπέδου. Επίσης, τονίζει πως έγιναν έξι συλλήψεις πριν από την έναρξη του αγώνα.

Στο 90ό λεπτό του αγώνα, άτομα, που βρίσκονταν στις κερκίδες του γηπέδου, προσπάθησαν να εισέλθουν εντός του γηπέδου. Oι άμεσες ενέργειες των αστυνομικών, που εκτελούσαν μέτρα τάξης, με την χρήση των ενδεδειγμένων μεθόδων, απέτρεψαν την είσοδό τους.

Αργότερα, μεγαλύτερη ομάδα ατόμων, έξω από το γήπεδο. Κινήθηκε απειλητικά κατά αστυνομικών -εκσφενδονίζοντας αντικείμενα (πέτρες και φωτοβολίδες ευθείας βολής). Ως αποτέλεσμα ήταν να απειληθεί η σωματική ακεραιότητα των οργάνων της τάξης. Επιπλέον, το να προκληθούν ζημιές σε υπηρεσιακό λεωφορείο της ΕΛ.ΑΣ.

Αστυνομικοί, χρησιμοποιώντας τα απαραίτητα μέσα -περιλαμβανομένης της περιορισμένης χρήσης χημικών στον εξωτερικό χώρο του γηπέδου- τους απώθησαν. Το αποτέλεσμα ήταν να αποχωρήσουν από το σημείο και να μην επεκταθεί η ένταση. Παράλληλα, πραγματοποιήθηκαν 16 προσαγωγές.

Στη διάρκεια των ελέγχων πριν την έναρξη του αγώνα συνελήφθησαν 6 άτομα για παράβαση της νομοθεσίας περί όπλων και βεγγαλικών. Επίσης και για κατοχή ναρκωτικών.

Διακοπή του αγώνα

Με την είσοδο των οπαδών στον αγωνιστικό χώρο έγινε το αδιαχώρητο. Ειδικά μετά τη ρίψη δακρυγόνων, η ατμόσφαιρα έγινε ασφυκτική. Οι παίκτες απομακρύνθηκαν από τον αγωνιστικό χώρο καλύπτοντας τα μάτια τους.  Το παιχνίδι διεκόπηκε προσωρινά. Άσχημες εικόνες στο Πανθεσσαλικό καθώς οι ποδοσφαιριστές δεν μπορούν να αναπνεύσουν.

Η αστυνομία παρενέβη για να προστατεύσει τους ανθρώπους του αγώνα, την ώρα που ο διαιτητής Τάσος Παπαπέτρου είχε συγκεντρώσει τους παίκτες στην περιοχή του Βόλου.