You are currently viewing Σέλτικ: Πρώτη νίκη για τους κέλτες
Σέλτικ - Φερεντσβάρος 2-0: Πρώτη νίκη για τους κέλτες  στη Γλασκώβη, σην τρίτη αγωνιστική του Europa League, δίνοντας ελπίδες για πρόκριση.

Σέλτικ – Φερεντσβάρος 2-0: Πρώτη νίκη για τους κέλτες  στη Γλασκώβη, σην τρίτη αγωνιστική του Europa League, δίνοντας ελπίδες για πρόκριση.

Η Σέλτικ επιβλήθηκε 2-0 της Φερεντσβάρος στο “Σέλτικ Παρκ” και πήρε τους πρώτους της βαθμούς στο φετινό Europa League,

με τον Γιώργο Γιακουμάκη να μπαίνει αλλαγή στο 71′ και να έχει δύο καλές ευκαιρίες να σκοράρει για την ομάδα του Ποστέκογλου.

Το γκολ του Ιάπωνα επιθετικού, Κιόγκο Φουρουχάσι, λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα στο «Σέλτικ Παρκ»,

και αυτό του Σκωτσέζου μέσου, Ντέιβιντ Τέρνμπουλ στο 82ο λεπτό,έκριναν την εναρκτήρια αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής των ομίλων της διοργάνωσης,

με τους «καθολικούς» να μένουν «ζωντανοί» στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Οι δύο Έλληνες της Σέλτικ, Βασίλης Μπάρκας και Γιώργος Γιακουμάκης βρέθηκαν στον πάγκο,

με τον δεύτερο να περνά αλλαγή στο 71ο λεπτό αντί του Αμπάντα.

Να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στο 62΄ με τον ΜακΓκρέγκορ. Όμως νικήθηκε από τον γκολκίπερ των Μαγυάρων, Ντένες Ντίμπουζ.

Η αναμέτρηση:

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες άσφαιρες, όμως στο δεύτερο το σύνολο του Άγγελου Ποστέκογλου ήταν καλύτερο

και αυτό το μαρτυρούν όχι μόνο τα δύο γκολ που πέτυχε αλλά και το ότι είχε ευκαιρίες για περισσότερα,

με αποκορύφωμα χαμένη εκτέλεση πέναλτι στο μεσοδιάστημα των δύο γκολ.

Στο 57ο λεπτό ο Φουρουχάσι πήρε εξαιρετική ασίστ από τον Ζότα και εκτέλεσε τον αντίπαλο κίπερ με άψογο δεξί πλασέ μέσα από την περιοχή για να γράψει το 1-0,

ενώ στο 62′ ο ΜακΓκρέγκορ είχε την ευκαιρία για να κάνει δύο τα τέρματα της ομάδας του όμως δεν μπόρεσε να ευστοχήσει από την άσπρη βούλα.

Στο 71ο λεπτό είχε έρθει η ώρα για την είσοδο του Γιώργου Γιακουμάκη στο ματς

(στη δεύτερη συμμετοχή του με την πράσινη φανέλα,μετά το ντεμπούτο του, πάλι ως αλλαγή, στο ευρωπαϊκό ματς με την Λεβερκούζεν),

με τον διεθνή επιθετικό να μπαίνει ορεξάτος στο ματς και να αναστατώνει τους Μαγυάρους.

Άγγιξε μάλιστα το γκολ δις αλλά δεν το βρήκε, αφού στο 76′ πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση,

μετά από εκτέλεση κόρνερ ενώ στο 79′ έκανε ωραίο κοντρόλ μέσα στη μεγάλη περιοχή αλλά ήταν και πάλι άστοχος.

Στο 81ο λεπτό ήρθε πάντως ένα μπαράζ λαθών από πλευράς της άμυνας της Φερεντσβάρος για να “κλειδώσει” το ματς υπέρ της Σέλτικ,

με τον Τέρνμπουλ να γίνεται κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και με διπλή προσπάθεια να γράφει το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Όσον αφορά στο επόμενο ευρωπαϊκό ματς των δύο ομάδων αυτό θα είναι και πάλι μεταξύ τους,

αφού κοντράρονται στις 4 Νοεμβρίου στην Βουδαπέστη στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Europa League.