You are currently viewing Βόλος: Πρωτιά και πάλι νίκησε 2-1 τον Αστέρα
Ο Βόλος δεν χάνει φέτος στην έδρα του και επικράτησε 2-1 του Αστέρα Τρίπολης παίρνοντας και πάλι την πρωτιά.

Βόλος: Πρωτιά και πάλι, νίκησε 2-1 τον Αστέρα, δεν χάνει φέτος στην έδρα του.

Βόλος : Ασταμάτητος στην έδρα του , αφού επικράτησε 2-1 του Αστέρα, δείχνοντας να μην  χάνει στα εντός έδρας παιχνίδια παίρνοντας και πάλι την πρωτιά.

Χορταστικό παιχνίδι έγινε στο Πανθεσσαλικό, όπου ο Βόλος επικράτησε 2-1 του Αστέρα Τρίπολης.

Οι Αρκάδες είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες, αλλά οι «κυανέρυθροι» είχαν την ποιότητα και την αποτελεσματικότητα για να φτάσουν στη νίκη.

Ο Φαν Βέερτ με πέναλτι στο 18’ και ο Φεράρι στο 79’ πέτυχαν τα γκολ του Βόλου,

ενώ για τον Αστέρα ο Σόνι στο 85’ σκόραρε, με αυτό να είναι το πρώτο φετινό τέρμα της ομάδας του.

Πώς παρατάχθηκαν οι ομάδες:

Ο Γκιγιέρμο Αμπασκάλ έκανε μια κομβική αλλαγή στην ενδεκάδα του, καθώς έδωσε φανέλα βασικού στον Κότνικ,

μιας και ο Κλέιμαν δεν είχε καθόλου καλή απόδοση στη Λεωφόρο.

Κατά τα άλλα διατήρησε το 4-3-3 και τον τρόπο παιχνιδιού του.

Ο Αστέρας Τρίπολης παρατάχθηκε με 4-3-3 και αιχμή του δόρατος τον Μπαράλες, με τον Μουνάφο να επιστρέφει στην ενδεκάδα αντί του τραυματία Καπίγια.

Πιο δυναμικά ξεκίνησε ο Αστέρας Τρίπολης στο παιχνίδι, πιέζοντας τον Βόλο.

Οι Αρκάδες δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους και απειλούσαν για το γκολ.

Στο 12’ ο Κότνικ αντέδρασε σωστά στο σουτ του Κρέσπι.

Στην πρώτη επίσκεψη του Βόλου στα καρέ του Αστέρα στο 16’, ο Φεράρι έκανε τη σέντρα, ο Παπαδόπουλος δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα και στη συνέχεια ανέτρεψε τον Ρεγκατέν.

Ο Φαν Βέερτ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και στο 18’ πέτυχε το 1-0.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ, αλλά δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για γκολ.

Ο Αστέρας μετά το 35’ αύξησε την πίεση του και στο 39’ ο Κότνικ απέκρουσε το σουτ του Καρμόνα,

ενώ στο 42’ οι Μπαράλες, Κρέσπι και Μουνάφο δεν μπόρεσαν να σκοράρουν σε φάση διαρκείας.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Βόλο να αλλάζει τερματοφύλακα, καθώς ο Κότνικ ένιωσε ενοχλήσεις στον προσαγωγό, και τη θέση του πήρε ο Κλέιμαν.

Το ματς δεν είχε φάσεις στα πρώτα λεπτά, με τον Αστέρα να απειλεί στο 57’ με την κεφαλιά του Μπαράλες, αλλά ο Κλέιμαν απέκρουσε.

Ο Βόλος είχε δύο καλές στιγμές, στο 58’ με το σουτ του Φαν Βέερτ που μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος,

αλλά και στο 60’ με τον Γκρίλο να στέλνει τη μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα, αλλά υποδείχτηκε οφσάιντ.

Βέβαια, στο ριπλέι φαίνεται πως η μπάλα έφτασε στον Γκρίλο από την πλάτη του Άλβαρες.

Οι Αρκάδες συνέχισαν να έχουν την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν και να φτάσουν στο γκολ.

Ο Ράσταβατς έκανε αλλαγές για να βοηθήσει το δημιουργικό παιχνίδι της ομάδας του, αλλά δεν άλλαξε δραματικά η εικόνα του αγώνα.

Στο 79’ ο Βόλος βγήκε όμορφα στην επίθεση και μετά από ασίστ του Ρεγκατέν, ο Φεράρι με πλασέ πέτυχε το 2-0.

Μετά και το 2-0, ο Αστέρας πίεσε περισσότερο για το γκολ και ο Σονί που πέρασε στο ματς απείλησε στο 83’

και στο 85’ κατάφερε να βρει το γκολ, μειώνοντας σε 2-1.

Αυτό ήταν το πρώτο γκολ των Αρκάδων στο πρωτάθλημα, μετά από 445 λεπτά.

Το παιχνίδι στη συνέχεια απέκτησε τρελό ρυθμό και στο 89’ ο Ροσέρο με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Οι Αρκάδες πίεζαν για το γκολ της ισοφάρισης, με τον Βόλο να απειλεί στις αντεπιθέσεις.

Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Τερεζίου δεν μπόρεσε από κοντά να νικήσει τον Παπαδόπουλο.

Ωστόσο το 2-1 υπέρ του Βόλου παρέμεινε ως το τέλος.