You are currently viewing Premier League: Ματσάρα και θρίαμβος Λέστερ 4-2 τη Γιουνάιτεντ
Premier League: Ματσάρα και θρίαμβος της Λέστερ με 4-2 επι της Γιουνάιτεντ, η οποία ήταν χειρότερη απ’ότι πριν την διακοπή του πρωταθλήματος.

Premier League: Ματσάρα και θρίαμβος της Λέστερ με 4-2 απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η οποία ήταν χειρότερη απ’ ότι πριν την διακοπή του πρωταθλήματος.

Ματσάρα και πάλι στη Premier league με τη Λέστερ να πανηγυρίζει το θρίαμβο απέναντι στη θλιβερή Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 4-2.

Τέλος στο αήττητο σερί των «κόκκινων διαβόλων»

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ταξίδεψε στο Λέστερ με τον αέρα του εκπληκτικού αήττητου εκτός έδρας σερί,

που είχε φτάσει τα 29 ματς στην Premier League (19 νίκες – 10 ισοπαλίες),όμως στο King Power Stadium το σερί έλαβε τέλος,

με την ομάδα του Ρότζερς να πανηγυρίζει μία τεράστια επιτυχία απέναντι σε εκείνη του Σόλσκιερ επικρατώντας 4-2

και να την υποχρεώνει στην πρώτη της επιτυχία μακριά από το Ολντ Τράφορντ σε επίπεδο Premier League,

από τον Ιανουάριο του 2020 (0-2 από την Λίβερπουλ).

Καλός ο Κριστιάνο Ρονάλντο και τα γκολ του, με τα οποία η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπορούσε να κρύψει τα πολλά της προβλήματα,

αλλά ήρθε (και) η Λέστερ ώστε να την πληγώσει για ακόμα μία αγωνιστική, χάνοντας κι άλλο έδαφος από την κορυφή της βαθμολογίας.

Η τρομερή ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς ήταν ανώτερη από το σύνολο του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ και απολύτως δίκαια πήρε τη νίκη με το ευρύ 4-2,

σε ένα ματς που σημειώθηκαν τέσσερα γκολ από το 78’ και μετά.
Το πρώτο ημίχρονο στο “King Power Stadium” …

βρήκε τις Λέστερ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε ισορροπία (ελαφρώς καλύτεροι οι γηπεδούχοι),

με αμφότερες τις ομάδες να έχουν πετύχει ένα σούπερ θεαματικό γκολ.

Πρώτη “χτύπησε” η ομάδα του Σόλσκιερ στο 19ο λεπτό, με μία βολίδα που έφυγε από το αριστερό πόδι του Γκρίνγουντ,

λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή να καρφώνεται (με σύμμαχο το δοκάρι) στη δεξιά γωνία της εστίας του Σμάιχελ για το 1-0.

Η αντίδραση των παικτών του Ρότζερς ήρθε στο 31′, με τους γηπεδούχους να πιέζουν ψηλά και τον Ιχεανάτσο να κλέβει τη μπάλα

και το πορτοφόλι του Μαγκουάιρ που πήγε κακώς να κάνει ντρίμπλα, για να τροφοδοτήσει τον Τίλεμανς

και τον Βέλγο με ένα φανταστικό δεξί φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής να μην αφήνει περιθώριο αντίδρασης στον Ντε Χέα.

Οι μεγάλες συγκινήσεις όμως θα έρχονταν στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Γιουνάιτεντ απέτυχε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα όταν οι Γκρίνγουντ και Ρονάλντο,

είδαν τον Κάσπερ Σμάιχελ να τους σταματάει με εντυπωσιακό τρόπο,

για να έρθει ο Σογιουντσού στο 78′ και να κάνει το 2-1 με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή εκμεταλλευόμενος ολιγωρία της αντίπαλης άμυνας.

Τέσσερα λεπτά αργότερα έγινε το 2-2, με τον Λίντελεφ να βγάζει μία εκπληκτική μακρινή μπαλιά με αποδέκτη τον Ράσφορντ

και τον Άγγλο φορ να βγαίνει απέναντι στον Σμάιχελ και να τον νικάει,

για να φέρει το ματς στα ίσα με το παρθενικό του γκολ στην πρώτη του συμμετοχή στη φετινή Premier League,

μετά από τον τραυματισμό που τον είχε αφήσει εκτός δράσης για μεγάλο διάστημα.

Ωστόσο, η χαρά των φιλοξενουμένων κράτησε ελάχιστα, αφού 54 δευτερόλεπτα αργότερα ήρθε νέα ψυχρολουσία για τους κόκκινους διαβόλους,

με τον Βάρντι να βρίσκεται αμαρκάριστος λίγο πιο μπροστά από το ύψος του πέναλτι

και με δυνατό σουτ να στέλνει τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Ντε Χέα (3-2).

Το γκολ του Βάρντι αποδιοργάνωσε την Γιουνάιτεντ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε το γκολ του Ντάκα,

για να εκθέσει για πολλοστή φορά την προβληματική αμυντική λειτουργία της, γράφοντας το τελικό 4-2 για τις αλεπούδες σε αποθέωση.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Αμάρτεϊ, Έβανς, Σογιουντσού, Περέιρα, Τίλεμανς, Σουμαρέ, Καστάνιε, Μάντισον (73′ Πέρεθ), Ιχεανάτσο (77′ Ντάκα), Βάρντι

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα, Λίντελεφ, Μαγκουάιρ, Σο, Μάτιτς (80′ ΜακΤόμινεϊ),