You are currently viewing Πράσινος ο πρωταθλητής στο βόλεϊ ανδρών!
Πράσινος ο πρωταθλητής στο βόλεϊ ανδρών, άλωσε το Ρέντη, επικράτησε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού και κατέκτησε τον 20ο τίτλο της ιστορίας του.
  • Post category:ΒΟΛΕΪ
  • Post author:

Πράσινος ο πρωταθλητής στο βόλεϊ ανδρών, το τριφύλλι  άλωσε το Ρέντη, επικράτησε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού και κατέκτησε τον 20ο τίτλο της ιστορίας του.

Το τριφύλλι  άλωσε το Ρέντη επικράτησε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού και ο πρωταθλητής στο βόλεϊ ανδρώς είναι και πάλι πράσινος,

αφού κατέκτησε και μαθηματικά το δεύτερο πρωτάθλημά του σε τρία χρόνια.

Ο Παναθηναϊκός πήγε στο Ρέντη γνωρίζοντας πως με νίκη επί του Ολυμπιακού θα κατακτούσε τον τίτλο.

Το τριφύλλι θα πανηγύριζε τον τίτλο ακόμη και εάν έχανε με σκορ 3-2, αλλά δείχνοντας την ανωτερότητά τους στο “αιώνιο” ντέρμπι

και με μία επιβλητική εμφάνιση στο «Μελίνα Μερκούρη»,

εξασφάλισε την πρώτη θέση και το τρόπαιο του πρωταθλητή Ελλάδας στο βόλεϊ ανδρών.

Σχετικά με την αναμέτρηση…

Η ομάδα του Ολυμπιακού μπήκε καλύτερα στο 1ο σετ αι λόγω έδρας,

με τους Πειραιώτες να παίρνουν τρεις φορές προβάδισμα με 5 πόντους,  με την τελευταία να είναι στο 22-17.

Η ομάδα του Παναθηναϊκού σε εκείνο έβγαλε και πάλι αντίδραση, κατάφεραν να κάνει το σκορ 23-23 και στο 27-27,

με ένα λάθος σερβίς του Τέπαν και μια επίθεση του Βαν ντεν Ντρις κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να πάρουν το σετ με 27-29 ,

που σίγουρα έπαιξε μεγάλη σημασία στην ψυχολογία των δύο ομάδων.

Στο δεύτερο σετ είχαμε ένα παιχνίδι που πραγματικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες και φάνηκε ότι και οι δύο ομάδες να θέλουν πολύ την νίκη.

Το τριφύλλι πήρε το προβάδισμα με τον Γιάκομπσεν να δίνει άερα δύο πόντων (2-4).

Ο Τέπαν πήγε στο σερβίς και έδωσε άλλο αέρα στον Ολυμπιακό που κατάφερε να ισοφαρίσει άμεσα (7-7).

Η μάχη πήγε πόντο πόντο μέχρι και το 13-13,

όμως ένα κερδισμένο video check έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά με +2 (16-14).

Από εκείνο το σημείο και μετά όσες φορές οι Πειραιώτες ισοφάριζαν,

άλλες τόσες το «τριφύλλι» έβρισκε λύσεις και η διαφορά διατηρήθηκε στον πόντο μέχρι το 21-22,

όταν και ο προπονητής των «ερυθρολεύκων» πήρε τάιμ για να «χαλάσει» τον ρυθμό του Ντεν Τρις, με τον Πέριτς να ισοφαρίζει τελικά (22-22).

Οι πράσινοι έφτασαν στο σετ ποίντ με 23-24, καταφέρνοντας με μπλοκ άουτ του Πρωτοψάλτη να κάνουν το 0-2 με 23-25.

Οι παίκτες των «αιωνίων» προσέφεραν στο συγκεκριμένο σετ πλούσιο θέαμα.

Η ομάδα των ερυθρόλευκων ήξεραν ότι το 3ο σετ ήταν χωρίς γυρισμό και μπήκε σε ρόλο οδηγού από την αρχή.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εκεί και δεν τον άφηνε να ξεφύγει με τις δύο ομάδες να φτάνουν στην τελική ευθεία στο σετ με την μικρότερη δυνατή διαφορά (15-13).

Σε εκείνο το σημείο οι πράσινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να παρουν κεφάλι στο σκορ,

όμως οι ερυθρόλευκοι ξέροντας ότι δεν υπάρχει άλλο περιθώριο τα έδωσαν όλα και με τον Τέπαν στο σερβίς έκαναν το 21-19,

με το σύνολο του Αλμπέρτο Τζουλιάνι να φτάνει στην κατάκτηση του τρίτου σετ και να παραμένει «ζωντανό» στο ματς, μειώνοντας σε 1-2 (25-23).

Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να μπουν δυναμικά και στο 4ο σετ της αναμέτρησης και κατάφεραν να προηγηθούν με 4-1.

Ο Μιγιαήλοβιτς κράτησε τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα (7-4, 8-5), όμως ο Ντεν Ντρις ισοφάρισε σε (9-9).

Η ομάδα του παναθηναϊκού σε εκείνο το σημείο έδειξε αντίδραση και κατάφερε το ισόπαλο 13-13 το έκανε 13-15 με τον Ανδρεόπουλο,

για να έρθει ο άσος του Πρωτοψάλτη και να ανοίξει την ψαλίδα στο +3 (14-17).

Οι ομάδα του τριφυλλιού κράτησε το προβάδισμα με το σκορ να είναι 21-23

και με το το λάθος σερβίς του Τέπαν κατάφεραν

και πήραν προβάδισμα δίνοντας match point 21-24, φτάνοντας στο 21-25 και στην νίκη.

Ο Παναθηναϊκός μετά και από αυτή την επικράτηση απέναντι στον αιώνιο αντίπαλο κατέκτησε τον 20ο τίτλο της ιστορίας του,