You are currently viewing Πήρε το ντέρμπι με την Μπεσίκτας η Γαλατάσαραϊ
Πήρε το ντέρμπι με την Μπεσίκτας και ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη η Γαλατάσαραϊ του Ελαμπντελαουί επικρατώντας με 2-1.

Το εντός έδρας 2-1 της Γαλατάσαραϊ επί της Μπεσίκτας επέτρεψε στους νικητές να ξεφύγουν από τη ζώνη του υποβιβασμού της Super Lig που πήραν το ντέρμπι.

Bάφτηκε κόκκινο και χρυσό , το μεγάλο ντέρμπι της Κωνσταντινούπολης ανάμεσα σε Γαλατάσαραϊ και Μπεσίκτας,

με την ομάδα του Ντομενέκ Τορέντ να επικρατεί 2-1 της μεγάλης αντιπάλου και να απομακρύνεται από τη ζώνη του υποβιβασμού της Super Lig.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για του νικητές ο Ακτούρκογλου,

που εκμεταλλεύτηκε δύο μπαλιές του Μοχάμεντ για να σκοράρει με σουτ (22’) και με κεφαλιά (32’).

Στο 85ο λεπτό οι «μαύροι αετοί» κατάφεραν να μειώσουν με τον Γιλμάζ αλλά ήταν αργά,

με τη Γαλατά να ανεβαίνει στην 11η θέση της βαθμολογίας και να ξεφεύγει στο +9 από την τελευταία τετράδα.

Οι ηττημένοι από τη μεριά τους, παρέμειναν 8οι και στο -5 από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Στη Γαλατάσαραϊ αγωνίστηκε βασικός ο Ομάρ Ελαμπντελαουί, με τον Νορβηγό μπακ να αντικαθίσταται στο 68ο λεπτό.

Η Μπεσίκτας από την πλευρά της έμεινε στο -5 από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Η Γαλατασαράι, η οποία ισοφάρισε 0-0 εκτός έδρας με την Μπαρτσελόνα στο UEFA Europa League κατά τη διάρκεια της εβδομάδας ,

έπαιξε ένα μεγάλο ντέρμπι  κόντρα στον επίδοξο αντίπαλο της, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, και έφυγε από το γήπεδο με σκορ 2-1.

Με αυτό το αποτέλεσμα έληξε το αήττητο σερί 9 αγωνιστικών της Μπεσίκτας στο πρωτάθλημα και οι ασπρόμαυροι πήραν 45 βαθμούς.

Η Γαλατασαράι, κέρδισε για  3η φορά στα 4 τελευταία ματς στο Πρωτάθλημα και κέρδισε το ντέρμπι για πρώτη φορά φέτος  και ανέβασε το σκορ της στο 38.