You are currently viewing Περίπατος στα ημιτελικά για την Κρίσταλ Πάλας!
Η Κρίσταλ Πάλας επικράτησε πολύ εύκολα εντός έδρας 4-0 την Έβερτον. Και προκρίθηκε πανηγυρικά στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου.

Η Κρίσταλ Πάλας, ήταν καταιγιστική στον αγώνα με αντίπαλο την ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ. Έτσι δεν άφησε σε κανένα σημείο του αγώνα να μπουν στη διεκδίκηση της νίκης. Με αποτέλεσμα να φτάσουν εύκολα σε αυτό το ευρύ 4-0. Και να βρεθούν στις 4 καλύτερες ομάδες του θεσμού.

Στο ξεκίνημα του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από την αρχή του αγώνα, είχαν μάλιστα και κάποιες καλές στιγμές. Έτσι κατάφεραν να προηγηθούν στο 25ο λεπτό με τον Γκουεχί και στο 41ο λεπτό βρήκαν και δεύτερο τέρμα, αυτή τη φορά με τον Ματετά.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι συνέχιζαν στον ίδιο ρυθμό, ψάχνοντας και άλλα τέρματα για μεγαλύτερο σκορ. Αφού τα Ζαχαρωτά ήταν στα χαμένα τους, δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν πολλές φάσεις.

Για αυτό το λόγο η ομάδα του Πατρικ Εβρά βρήκε άλλα δύο τέρματα στο 79ο λεπτό με το Σαχά και στο 87ο λεπτό με τον Χιουζ. Έτσι διαμορφώσαν το 4-0 και έφτασαν στην πολύ εύκολη πρόκριση για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Αγγλίας. Όπου τελευταία φορά που έφτασαν σε αυτό το σημείο ήταν τη σεζόν 2015-16.