You are currently viewing Η Τσέλσι με το ζόρι στους 16 του Κυπέλλου Αγγλίας!
Η Τσέλσι δυσκολεύτηκε, αλλά κέρδιζε εντός έδρας στην παράταση 2-1 την Πλίμουθ. Και προκρίθηκε στους 16 του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η Τσέλσι «είδε το χάρο με τα μάτια της» αφού παραλίγο να πέσει θύμα έκπληξης από την Πλίμουθ ομάδα 3ης κατηγορίας. Ωστόσο κατάφερε μετά βασάνων να πάρει τη νίκη και τη πρόκριση στη διαδικασία της παράτασης με 2-1. Και να προκριθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το χειρότερο δυνατό τρόπο για την Τσέλσι. Αφού οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 8ο λεπτό με τον Γκιλέσμπι, παγόνωντας το Στάφορντ Μπριτζ.

Στη συνέχεια η ομάδα του Τούχελ. Σοβαρεύτηκε αύξησε κατά πολύ την πίεση του, με αποτέλεσμα να βρουν το γκολ της ισοφάρισης στο 41ο λεπτό με τρομερό τακουνάκι του Αθλιπικουέτα.

Έτσι οι δύο ομάδες, πήγαν στην ανάπαυλα για το πρώτο μέρος ισόπαλες με 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι συνέχιζαν την πίεση τους, για το δεύτερο γκολ. Αλλά αυτό δεν ερχόταν και όσο περνούσαν τα λεπτά έφτανε και το άγχος της ομάδας της Τσέλσι στο ναδήρ.

Μάλιστα στο 72ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να πετύχουν το 1-2 με τον Χάρντι, αλλά ο Κέπα απέκρουσε φανταστικά και κράτησε το 1-1.

Έτσι αυτό το 1-1 παρέμεινε μέχρι και το τέλος της κανονικής διάρκειας. Και το ματς οδηγήθηκε στην διαδικασία της παράτασης.

Εκεί οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 106 να βρουν το δεύτερο γκολ με δράστη τον Χάβερτς. Έτσι αυτό το 2-1, το κράτησαν μέχρι και το τέλος, αφού πρώτα στο 118 ο Κέπα απέκρουσε το πέναλτι του Χάρντι. Και προκρίθηκαν με πολύ δυσκολία στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου.