You are currently viewing Παρίσι 2024: Χάλκινος ο ιπτάμενος Μανόλο!!!

Παρίσι 2024: Ο φοβερός και τρομερός Εμμανουήλ Καραλής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο άλμα επί κοντώ στους 33ους Ολυμπιακούς αγώνες

Παρίσι 2024: Τη Δευτέρα (5/8) ο Εμμανουήλ Καραλής ανέβηκε στο Ολυμπιακό βάθρο των νικητών. Πετώντας πάνω από τα 5,90μ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο άλμα επί κοντώ στους 33ους Ολυμπιακούς αγώνες. Είναι το πρώτο Ολυμπιακό μετάλιο για τον ιπτάμενο Μανόλο και το 6ο για την Ελλάδα στο Παρίσι.

Για τον Εμμανουήλ Καραλή ήταν μια φοβερή σεζόν. Στο δρόμο για το Παρίσι είχε κατακτήσει το χάλκινο στο παγκόσμιο του κλειστού και το ασημένιο στο ευρωπαϊκό ανοιχτού. Επιπλέον, σημείωσε και πανελλήνιο ρεκόρ με άλμα στα 5,93 μέτρα.

Ο …μυθικός αγώνας του Μανόλο

Η εμφάνιση του στο Σταντ ντε Φρανς ήταν φανερά βελτιωμένη από αυτή του Τόκιο, όπου είχε καταλάβει την 4η θέση. Μάλιστα, ο Μανόλο έδειξε από την αρχή του αγώνα τις προθέσεις του για μετάλλιο. Πέρασε με την πρώτη τα 5,50 μέτρα κάνοντας, μάλιστα, μία εκπληκτική προσπάθεια. Συνέχισε περνώντας  με την πρώτη τα 5,70 και τα 5,80 δείχνοντας ότι ήταν σε εξαιρετική ημέρα.

Επίσης με την πρώτη προσπάθεια πέρασε και τα 5,85 μέτρα βάζοντας τις βάσεις για το βάθρο. Το συγκεκριμένο ύψος πέρασαν με την πρώτη και συνέχισαν τον αγώνα τους επίσης οι:

• Μόντο Ντουπλάντις
  • Ερσού Σασμά (φετινό ρεκόρ)
  • Κέρτις Μάρσαλ
  • Έρνεστ Ομπιένα.

Ο Καραλής πέρασε με την πρώτη και τα 5,90 μέτρα βάζοντας πλώρη για το βάθρο των νικητών. Το ίδιο έκανε και ο Κέντρικς (είχε ένα κακό άλμα στα 5,85 και στη συνέχεια το άφησε).

Ο Καραλής είχε την πρώτη του αποτυχημένη προσπάθεια στα 5,95 μέτρα και στη συνέχεια άφησε το συγκεκριμένο ύψος. Το συγκεκριμένο ύψος, όμως, δεν κατάφεραν να περάσουν ούε οι Μάρσαλ, Σασμά και Ομπιένα. Έτσι ο Έλληνας αθλητής εξασφάλισε το μετάλλιο.

Στη συνέχεια ο Εμμανουήλ Καραλής δοκίμασε άλμα στα έξι μέτρα. Μετά από δύο άκυρες προσπάθειες όμως, ολοκλήρωσε τον τελικό.

Ο Σαμ Κέντρικς από τις ΗΠΑ κατέκτησε το ασημένιο. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Μόντο Ντουπλάντις. Μάλιστα, ο Σουηδός αθλητής έγραψε ιστορία. Με άλμα 6,25μ πέταξε στη στρατόσφαιρα, κάνοντας νέο παγκόσμιο ρεκόρ.