You are currently viewing Καραλής: Χάλκινος στο Παγκόσμιο της Γλασκόβης

Περνώντας τα 5,85μ, ο Εμμανουήλ Καραλής πήρε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκόβης

Πετυχαίνοντας την καλύτερη επίδοση του φέτος, ο Εμμανουήλ Καραλής πήρε άξια το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο της Γλασκόβης.

Ο Έλληνας αθλητής ήταν εξαιρετικός. Κατάφερε να σπάσει, όχι μια, αλλά 2 φορές το φετινό του ρεκόρ. Επιπλέον, με την πρώτη του κιόλας προσπάθεια στα 5,85μ, κατάφερε να κερδίσει την 3η θέση. Με την επιτυχία του αυτή και σε συνδιασμό με την πορεία του μέχρι σήμερα, απέδειξε ότι ανήκει στην παγκόσμια ελίτ του αθλήματος.

Για τον Μανόλο, αυτή ήταν η 2η συμμετοχή του σε παγκόσμιο κλειστού στίβου. Πρώτη του φορά ήταν στο Μπέρμιγχαμ το 2018, όπου πήρε την 5η θέση. Τώρα, ο 24χρονος πρωταθλητής πανηγύρισε για πρώτη φορά στην καριέρα του σε παγκόσμιο επίπεδο, έχοντας μέχρι στιγμής ένα αργυρό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό κλειστού στην Κωνσταντινούπολη το 2023.

Μετά το χρυσό του Τεντόγλου το Σάββατο (2/3), ο Μανόλο ανεβάζει τη χώρα μας για 2η φορά σε αυτή τη διοργάνωση, στο βάθρο των νικητών. Γίνεται ο 12ος αθλητής στίβου που φέρνει στη χώρα μας μετάλλιο. Συνολικά, η Ελλάδα έχει πανηγυρίσει 15 μετάλλια σε Παγκόσμια κλειστού στίβου. Την αρχή είχε κάνει το 1995, στη Βαρκελώνη, ο Λάμπρος Παπακώστας.

Για τιν Εμμανουήλ Καραλή δεν ξεκίνησαν καλά τα πράγματα. Βρέθηκε μόλις ένα άλμα μακριά από το να μην καταταγεί καν στον τελικό του Παγκοσμίου κλειστού στίβου.

Ο Έλληνας άλτης ξεκίνησε την προσπάθειά του από τα 5,50μ., ύψος το οποίο άνοιξε τον τελικό, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να το περάσει, με συνέπεια να αποφασίσει να το αφήσει για να συνεχίσει στα 6,65μ. Κατάφερε να το περάσει με την πρώτη προσπάθεια και με μεγάλη ευκολία.

Με τον πήχη να έχει ανέβει στα 5,85μ. και τον Καραλή να έχει καπαρώσει την 6η θέση, ο Έλληνας άλτης αγωνιζόταν πλέον χωρίς άγχος. Μάλιστα, αυτό έγινε εμφανέστατο στην πρώτη του κιόλας προσπάθεια στο συγκεκριμένο ύψος. Το πέρασε και κατάφερε να αφήσει πίσω του το φετινό του ρεκόρ κατά 13 πόντους.

Με τον Αμερικανό Νίλσεν και τον Αυστραλό Μάρσαλ να μην καταφέρνουν να υπερβούν τα 5,85μ, ο Καραλής είχε ήδη εξασφαλίσει το χάλκινο μετάλλιο. Ένα μετάλλιο που το κράτησε μέχρι τέλους. Το μεγάλο φαβορί Αρμάντ Ντουπλάντις δεν του έκανε το χατίρι να κάνει τρεις άκυρες προσπάθειες στα 5,85μ. Αντίθετα, πέρασε με άνεση και τον πήχη στα 5,95μ. με τη δεύτερή του προσπάθεια.

Ο Σουηδός θρύλος του άλματος επί κοντώ κατέκτησε ακόμα μια μεγάλη διοργάνωση. Στη δεύτερη θέση άφησε τον Αμερικανό Σαν Κέντρικς, ο οποίος δεν κατάφερε να υπερβεί τα 5,90μ.