You are currently viewing Παναθηναϊκός – Λοκομοτίβα: Προσοχή στην άμυνα!

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε σε φιλική αναμέτρησή με τη Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ στο “Ελ Πάσο”.  Ο αγώνας τελείωσε ισόπαλλος, με τελικό σκορ  2-2. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τάσο Χατζηγιοβάνη.Αυτός ήταν που σημείωσε και τα δύο γκολ των πράσινων.

Στα πλαίσια των φιλικών αναμετρήσεων για την προετοιμασία της ομάδας, ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε τη Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ. Η αναμέτρηση έληξε ισόπαλη 2-2. Τα γκολ για τους πράσινους πέτυχε ο Τάσος Χατζηγιοβάνης στο 40′ και στο 41′. Για του Κροάτες, τα γκολ σημείωσαν οι Κατσαβέντα στο 18′ και Αρτίστικο στο 87ο λεπτό.

Στο πρώτο μέρος οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι με τους Κροάτες να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 5′ ο Στοίκοβιτς απείλησε για πρώτη φορά. Ωστόσο το σουτ που επιχείρησε αποσοβήθηκε από τον Διούδη, ο οποίος εκτινάχθηκε στη γωνιά του και απομάκρυνε σε κόρνερ. Στη συνέχεια οι πράσινοι απείλησαν δις, με τον Καρλίτος στο 15′ και το 16′. Παρόλα αυτά ο Ισπανός φορ δεν κατάφερε να δώσει το προβάδισμα στους πράσινους. Δύο λεπτά μετά, η Λοκομοτίβα άνοιξε το σκορ. Ο Κατσαβέντα έκλεψε την μπάλα από τον Ρούμπεν Πέρεθ. Βρήκε ελεύθερο χώρο έξω από την περιοχή και εξαπέλυσε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας του Διούδη, που δεν μπόρεσε να αντιδράσει αυτή τη φορά.

cooling break

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να βγάζει αντίδραση μετά το cooling break στο 23ο λεπτό. Στο 27′ ο Βιγιαφάνιες έχασε μοναδική ευκαιρία να χριστεί σκόρερ. Ο Χουάνκαρ έκανε τη σέντρα στον Χατζηγιοβάνη, αυτός απέφυγε δύο αντιπάλους με ωραίο κοντρόλ κι έκανε τη σέντρα. Ωστόσο ο Βιγιαφάνιες δεν μπόρεσε να την σπρώξει στα δίχτυα, προ κενής εστίας.

Οι πράσινοι πέτυχαν το πολύτιμο γκολ της ισοφάρισης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χατζηγιοβάνη στο 40ο λεπτό. Ο Κατσαβέντα έσπρωξε τον Βέλεθ εντός περιοχής.Έτσι, ο διαιτητής έδειξε την “εσχάτη των ποινών”. Ο Χατζηγιοβάνης με ωραία εκτέλεση, νίκησε τον Σαντίνι και έκανε το 1-1. Ένα λεπτό μετά ο Παναθηναϊκός πέτυχε ολική ανατροπή. Έπειτα από νέα διαγώνια μεταβίβαση του Χουάνκαρ προς τον Χατζηγιοβάνη, ο Έλληνας μεσοεπιθετικός απέφυγε τον τερματοφύλακα Σαντίνι, που έκανε κακή έξοδο. Έτσι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με πλασέ.Στο 44΄ η προσπάθεια του Μαουρίσιο πέρασε άουτ, αν και ο Σαντίνι φάνηκε να βρίσκει οριακά την μπάλα. Το σουτ του Βραζιλιάνου χαφ του τριφυλλιού ήταν η τελευταία φάση αξιόλογη φάση στο πρώτο μέρος.

Ημίχρονο

Στην επανάληψη το παιχνίδι δεν είχε τις ευκαιρίες που είχε το πρώτο μέρος,. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πιέσουν ψηλά, δίχως όμως ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Στο 64′ η Λοκομοτίβα έφτασε κοντά στο γκολ της ισοφάρισης. Όμως το κοντινό πλασέ του Φλόρουτς, εξουδετερώθηκε από τον Διούδη. Οι πράσινοι απείλησαν με το δυνατό πλασέ του Μπουζούκη στο 69′ εντός περιοχής. Ο Χεντίγια έπεσε στη γωνιά του και εξουδετέρωσε το σουτ του Έλληνα μεσοεπιθετικού. Η Λοκομοτίβα πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης στο 87ο λεπτό. Έπειτα από ένα τεράστιο λάθος του Σάρλια, ο οποίος έκανε ανεπίσημο ντεμπούτο με τη φανέλα του τριφυλλιού. Ο Αρτίστικο έκλεψε την μπάλα και μπήκε στην περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Χριστογέωργο και έκανε το 2-2.