You are currently viewing Φένλο – Παναθηναϊκός: Χαμόγελα για 45 λεπτά! (+vid)

Το στάδιο προετοιμασίας του Παναθηναϊκού στην Ολλανδία ολοκληρώθηκε. Οι πράσινοι τώρα επιστρέφουν στην Αθήνα για να αξιολογήσουν την όλη προσπάθεια. Η τελευταία τους εμφάνιση, στον φιλικό αγώνα απέναντι στην Φένλο, τους γέμισε με ικανοποίηση. Επίσης, τους χάρισε και ένα κύπελλο ως ενθύμιο της προσπάθειας αυτής.

Φένλο – Παναθηναϊκός: Ισοπαλία 2-2 στην κανονική διάρκεια και νίκη στη διαδικασία των πέναλτι με 5-3. Αυτή ήταν η τελευταία εικόνα από την προετοιμασία του Παναθηναϊκού στην Ολλανδία, στο φιλικό αγώνα κόντρα στη Φένλο. Ήταν ένα ματς που οι πράσινοι άρεσαν μόνο για 45 λεπτά. Συγκεκριμένα, άρεσε η εικόνα που έδειξαν στο πρώτο μέρος.

Όταν είχαν τη μπάλα στα πόδια τους, είχαν καλή κυκλοφορία. Έβγαλαν φάσεις και μπόρεσαν παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 10′ να γυρίσουν το ματς. Έτσι πήγανε στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 2-1. Επίσης στο πρώτο μέρος είχε εξαιρετικό πρέσινγκ, κάτι που ζητάει ο Γιοβάνοβιτς από τους παίκτες του.

Στο δεύτερο μέρος όμως οι πολλές αλλαγές δεν βοήθησαν το τριφύλλι να δείξει ανάλογο πρόσωπο. Ο ρυθμός έπεσε. Είχε μόνο κάποιες επιθετικές εξάρσεις από το δίδυμο των Σάντσες – Χατζηγιοβάνη μέσα από τις οποίες απείλησε. Από το 65′ και μετά όμως έδειξε και πάλι κάποια αμυντικά κενά. Ως αποτέλεσμα να δεχτεί και δεύτερο γκολ. Έτσι το ματς έληξε ισόπαλο 2-2. Τελικά όμως, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη στη διαδικασία των πέναλτι. Μαζί πήρε και το τρόπαιο που έχουν θεσπίσει οι διοργανωτές.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που εντόπισε ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς απ’ το παιχνίδι του Παναθηναϊκού με τη Φένλο, είναι η συμπεριφορά το παικτών του στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Επίσης δεν του άρεσε καθόλου η εικόνα ασύνδετης ομάδας μετά το 65ο λεπτό.