You are currently viewing Παναθηναικός: Κέρδιζε δίκαια 3-1 τον Ολυμπιακό!
Ο Παναθηναικός πήρε μεγάλη εντός έδρας νίκη, 3-1 απέναντι στον Ολυμπιακό. Και παρέμεινε στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Τα κορίτσια του Παναθηναικού φέτος ανέβηκαν μεγάλο επίπεδο, όπως και οι Άνδρες στο ανίστοιχο τμήμα. Αφού δεν φοβήθηκαν καθόλου τον Ολυμπιακό. Και έφτασε στη μεγάλη αυτή νίκη με 3-1 και συνέχιζε την τρομερή πορεία που βρίσκεται στη κορυφή της κατάταξης.

Το πρώτο σετ ήταν το απόλυτο ντέρμπι, αφού οι δύο ομάδες, πήγαιναν μαζί στο σκορ. Και δεν μπόρεσε καμία από τις δύο να αποκτήσει σοβαρό προβάδισμα. Όμως ο Παναθηναικός με τον κόσμο να της δίνει μεγάλη δύναμη, κατάφεραν στο τέλος να φτάσει εν τέλι στο σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ οι Ερυθρόλευκες μπήκαν πολύ δυναμικά στον αγώνα, είχαν συνεχώς την πρωτοπορία στο σκορ μέχρι και το 20-22. Όμως για ακόμα μία φορά οι Πράσινες με πολύ καλή άμυνα και τρομερές επιθέσεις, κατάφεραν έκαναν την ανατροπή και έφτασαν στο 2-0 και μία ανάσα από τη μεγάλη αυτή νίκη.

Οι φιλοξενούμενες στο 3ο σετ μπήκαν πιο συγκεντρωμένα, έπαιξαν ωραίο βόλει, από την αρχή πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα στο σκορ. Έτσι έφτασαν στη μείωση του σετ σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ έγινε πραγματική μάχη. Αφού οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν πόντο πόντο και καμία δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ. Ωστόσο στο τέλος και στο κρίσιμο σημείο, πάλι μίλησε η έδρα και οι γυναίκες του Παναθηναικού έφτασαν στο 25-22 και στο 3-1 στα σετ. Έτσι έφτασαν στη μεγάλη αυτή νίκη και κρατήθηκαν στη κορυφή του πρωταθλήματος.