You are currently viewing Παναθηναικός: Εύκολα στους «4» του League Cup!
Ο Παναθηναικός κέρδιζε εύκολα στο Βόλλευ με 3-0 σετ τον Όφη. Και προκρίθηκε  στην ημιτελική φάση του League Cup.

Oι Πράσινοι πραγματοποίησαν άλλη μία μεγάλη παράσταση, αφού μετά το πρώτο αγώνα στη Κρήτη, όπου επικράτησαν με 0-3. Έτσι και τώρα κέρδιζαν για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες μέρες εντός έδρας με το ίδιο σκορ 3-0. Και πέρασαν στις «4» καλύτερες ομάδες του συγκεκριμένου θεσμού, όπου εκεί τον περιμένει ο Φοίνικας Σύρου.

Ο Παναθηναικός στο πρώτο σετ μπήκε φουριόζος, καθώς δεν άφησε σε κανένα σημείο του σετ να μπει  ο Όφη. Και με μεγάλη αποτελεσματικότητα σε επίθεση και εξαιρετική άμυνα, έφτασε εύκολα στο 25-14.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι, μπήκαν πιο δραστήριοι, αφού δυσκόλεψαν αρκετά την ομάδα του Ανδρεόπουλου. Καθώς πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι το 16-16. Έτσι σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι σοβαρεύτηκαν και με σωστές επιθέσεις, έφτασε στο 25-19.

Το τρίτο σετ ήταν το πιο ενδιαφέρον, από τα άλλα δύο. Αφού οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν αρκετά και έκαναν πολλά λάθη. Έτσι αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Κρητικοί, καθώς ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ. Μάλιστα ήταν μπροστά στο 23-24 και 25-26, αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε αυτό το σετ, αφού οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που το πήραν με 30-28.

Έτσι έφτασε πολύ εύκολα στη πρόκριση για την ημιτελική φάση του θεσμού. Όπου εκεί τους περιμένει ο Φοίνικας Σύρου σε ένα πολύ ενδιαφέρον αγώνα στο Βόλευ.

Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-19, 30-28) σε 80′