You are currently viewing Παναθηναϊκός – Αρμάνι 75-76: Το πίστεψε αλλά..
Παναθηναϊκός-Αρμάνι 75-76: Πραγματοποίησε παλικαρίσια ανατροπή έχοντας βρεθεί και στο -13..αλλά έπεσε πάνω σε μια διαιτητική τριάδα - ντροπή .

Παναθηναϊκός – Αρμάνι 75-76: Πραγματοποίησε παλικαρίσια ανατροπή στα τελευταία λεπτά έχοντας βρεθεί και στο -13! το πίστεψε αλλά έπεσε πάνω σε μια διαιτητική τριάδα – ντροπή για την Euroleague.

Υπερπροσπάθεια Παναθηναϊκού, επιστροφή και ήττα από το Μιλάνο για μισή λεπτομέρεια (75-76) το πίστεψε αλλά έπεσε πάνω σε μια διαιτητική τριάδα – ντροπή για την Euroleague.

Η μεγαλύτερη νίκη όμως του «τριφυλλιού» ήταν ότι υποχρέωσε τα ρεντίκολα με τα πορτοκαλί να διασυρθούν,

με αδιανόητα εξόφθαλμα σφυρίγματα στο τελευταίο πεντάλεπτο που δείχνουν τι συμβαίνει στην Euroleague.

Μετά την ήττα από τη Ζαλγκίρις, που συνδυάστηκε με κακή εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση στο ΟΑΚΑ,

απέναντι στην 3η ομάδα του ταμπλό της Euroleague.

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να κάνουν μια ανατροπή από τα… παλιά και να γυρίσουν από το -12 στο 34′.

Όμως, η ηρωική προσπάθεια που έκανε ο  Παναθηναϊκός έπεσε πάνω σε μια διαιτητική τριάδα – ντροπή για την Euroleague.

Οι Ράντοβιτς, Κορτές και Πέτεκ… έκλεισαν τα μάτια σε μια αντιαθλητική αγκωνιά του Τζιαμπάολο Ρίτσι στον Βασίλη Καββαδά,

«χάρισαν» κατοχές στους Ιταλούς και δεν έδωσαν βολές στον Λεωνίδα Κασελάκη με 100” στο ρολόι.

Παρ’ όλα αυτά, οι «μαχητές» του Δημήτρη Πρίφτη ισοφάρισαν το παιχνίδι με λιγότερα από 30” στο ρολόι.

Στη φάση του αγώνα ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Κάιλ Χάινς μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε το φάουλ με 1” για το φινάλε.

Ο άλλοτε σέντερ του Ολυμπιακού έβαλε 1/2 βολές και χάρισε το διπλό στην Αρμάνι, σε μια 4η περίοδο που το «τριφύλλι» αγωνιζόταν με 5vs8.

Το ματς:

Όλα όσα δεν έκανε ο Παναθηναϊκός στο παιχνίδι με την Ζάλγκιρις Κάουνας, προσπάθησε να το κάνει στο ξεκίνημα του αγώνα με την Αρμάνι.

Δηλαδή να… παίξει άμυνα ώστε να τον «νιώσει» ο αντίπαλος. Ελέγχοντας τα ριμπάουντ, μπόρεσε να βρει λύσεις στην επίθεση

και ταυτόχρονα να «βγάλει» και όμορφες φάσεις στο τρανζίσιον.

Κάπως έτσι μπόρεσε να ελέγξει το ματς και να έχει σταθερά το προβάδισμα στο σκορ έχοντας προηγηθεί και με 17-9 στο 8′.

Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε στο 19-14 υπέρ της ελληνικής ομάδας, η οποία στην πρώτη περίοδο μέτρησε 5/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 6-3 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Την ίδια ώρα η Αρμάνι ήταν άστοχη με 3/13 σουτ (1/6τρ.) και δεν είχε τις απαντήσεις απέναντι στην καλή άμυνα των γηπεδούχων

Ο Παναθηναϊκός έστειλε εκ νέου τη διαφορά στο +7 (21-14 στο 11′)

αλλά κάποιες βιαστικές επιλογές στην επίθεση «χάρισαν» εύκολους πόντους στο τρανζίσιον της Αρμάνι δια χειρός Ντιλέινι

με αποτέλεσμα η Αρμάνι να πραγματοποιήσει επιμέρους 7-1 και να μειώσει σε 22-21 στο 13′.

Το μόνο που κατάφεραν οι «πράσινοι» ήταν να προηγηθούν 33-28 στο 16′ καθώς ο Ρίτσι ήρθε από τον πάγκο

και έκανε τη ζημιά ενώ ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ οργάνωνε άψογα με 6 ασίστ στο πρώτο μισό του ματς.

Αποτέλεσμα; Η Αρμάνι να πραγματοποιήσει σερί 9-0 και να γυρίσει ολοκληρωτικά την εικόνα του αγώνα παίρνοντας προβάδισμα με 33-37

το οποίο και κράτησε έως το τέλος του ημιχρόνου (36-40).

Σε αυτό το διάστημα η Αρμάνι είχε 9/17 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 7/11 βολές, 13-7 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 κλεψίματα και μόλις 4 λάθη.

Την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός είχε «χαλάσει» την καλή εικόνα του πρώτου δεκαλέπτου καθώς έκλεισε το πρώτο μέρος με 8/17 δίποντα, 4/11 τρίποντα,

ενώ «έχασε» και τα ριμπάουντ με έξι λιγότερα (11-4) σε σχέση με την Αρμάνι.

Στην 3η περίοδο εκείνος που έκανε τη «ζημιά» ηταν ο Τρόι Ντάνιελς

ο οποίος πέτυχε τους 8 από τους 12 πρώτους πόντους της Αρμάνι κρατώντας την ομάδα του στο +7 (45-52) έως το 24′.

Μάλιστα ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +11 (49-60) στο 28′ ενώ το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στη μέγιστη τιμή του +12 (51-63)

για λογαριασμό της ιταλικής ομάδας.

Και αυτό διότι ο Παναθηναϊκός είχε εγκλωβιστεί από την δυνατή άμυνα της ιταλικής ομάδας

και δεν μπορούσε να βρει επιθετικές λύσεις.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν πολύ άστοχος και από τη στιγμή που δεν υπήρχε το αξιόπιστο σουτ του Σέρβου

τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά στην επίθεση των «πρασίνων».

Αν και στην άμυνα γινόταν προσπάθεια τα πολλά άστοχα σουτ «κρατούσαν» την Αρμάνι σε «διψήφια» διαφορά (57-69 στο 34′) στο ματς.

Στο τέλος προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά (68-73 στο 38′) και είχε τη δυνατότητα να την μειώσει και περισσότερο

αλλά μια λάθος επαναφορά (αν και είχε προηγηθεί ξεκάθαρο φάουλ πάνω στον Κασελάκη

ενώ υπήρξαν πολλά λανθασμένα σφυρίγματα στο τέλος) έφεραν το… 68-75 με κάρφωμα του Χάινς.

Ο Νέντοβιτς με τρίποντο μείωσε σε 71-75 στο 39′

ενώ ο Μέικον με 2/2 βολές στα 30” έφερε το ματς στη μία κατοχή (73-75).

Ο Σέρβος γκαρντ με φοβερό κλέψιμο στα 20” ισοφάρισε σε 75-75

αλλά στο τελευταίο δευτερόλεπτο χάθηκε το ριμπάουντ ύστερα από άστοχο τρίποντο του Σέρχιο

και ο Χάινς με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.