You are currently viewing Παναθηναϊκός – Άρης 1-2 : Με ανατροπή και διπλό μέσα σε τρία λεπτά

Παναθηναϊκός – Άρης 1-2 : Μια αποβολή και μια ανατροπή μέσα σε τρία λεπτά λέει όλη την ιστορία της αναμέτρησης .

Ο Άρης με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 52′ έκανε ολόσωστα τη δουλειά του για να ανατρέψει το εις βάρος του 1-0 και να συνεχίσει να βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας ενόψει… Conference League.

Στο μηδέν επιθετικά ο Παναθηναϊκός που σκόραρε στην πρώτη του καλή στιγμή – έχοντας προηγουμένως δυο επικίνδυνες επισκέψεις στα καρέ του Κουέστα δίχως αντίκρισμα και μετά το απόλυτο τίποτα.

Ο αγώνας:

Και οι ομάδες μπήκαν αναγνωριστικά στα πρώτα λεπτά του ματς και το κυρίαρχο στοιχείο ήταν τα πολλά ατομικά λάθη και τις ελάχιστες ευκαιρίες .

Ο Αρης ήταν η πρώτη ομάδα που πλησίασε το γκολ στο 9’ με την κεφαλιά του Μπερτόλιο που πέρασε άουτ.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί στο 31’ μετά από ιδανική σέντρα του Χουάνκαρ και κεφαλιά του Σανκαρέ (1-0) .

Στο 41′ του 1ου ημιχρόνου, ο Εσθονός διαιτητής έδωσε πέναλτι τραβηγμένα απ’ τα μαλλιά σε επαφή του Αλεξανδρόπουλου με τον Ρόουζ .

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Μάνος, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Διούδη.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Τόβερ απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Μαουρίσιο (52’). Ο Παναθηναϊκός έπαιξε με δέκα παίκτες για περίπου ένα ολόκληρο ημίχρονο.

Ο Άρης κατάφερε να ανατρέψει το σκορ μέσα σε τρία λεπτά!!!

Αρχικά ο Μάνος ισοφάρισε στο 62’ (1-1) και εν συνεχεία ο Ματέο Γκαρσία ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 65’ (2-1).

Στο 79’ ο Μάνος έχασε σημαντική ευκαιρία να τελειώσει το ματς για τον Άρη, με τον Παναθηναϊκό να μένει άφαντος μέχρι το τέλος του αγώνα.

Αυτή η νίκη του Άρη, φέρνει τους Θεσσαλονικείς αγκαλιά με το Ευρωπαικό εισιτήριο.