You are currently viewing Ολυμπιακός: Πολλά τα ρεκόρ από την 4άρα στην Λεωφόρο (vids)
Ο Ολυμπιακός διέλυσε με 4-1 τον Παναθηναϊκό στην Λεωφόρο με τα ρεκόρ που έκανε να ήταν πολλά και αξιοσημείωτα σε μια ακόμα ιστορική βραδιά.

Μια μεγάλη βραδιά ήταν αυτή στην Λεωφόρο, όπου ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός. Έριξε 4άρα στον Παναθηναϊκό, με το σκορ να του δίνει και πολλά ρεκόρ.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας έδειξαν νωρίς τις διαθέσεις τους, αφού έβαλαν δύο γρήγορα γκολ. Παράλληλα έκλεισαν το ημίχρονο με 3-0.

Δύσκολα θα μπορούσε ο Παναθηναϊκός αν αντιστρέψει την εικόνα. Κάτι που επιβεβαιώθηκε με το τελικό αποτέλεσμα. Σε ένα ντέρμπι όπου θα μείνει βαθιά χαραγμένο σε όλους για το σκορ και την γενικότερη εμφάνιση.

Με ονειρικό τρόπο ολοκλήρωσε το φετινό πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός. Ο οποίος επικράτησε με 4-1 στην έδρα του Παναθηναϊκού. Για την τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας.

Συγκεκριμένα, η ομάδα του Πέντρο Μαρτίνς πέτυχε μία σειρά από ρεκόρ με την επιβλητική νίκη του στο «Απόστολος Νικολαΐδης».

Με το 4-1 οι Πειραιώτες σημείωσαν την ευρύτερη εκτός έδρας νίκη τους επί του Παναθηναϊκού στα χρόνια της Α’ Εθνικής.

Η προηγούμενη ήταν το 4-2 στις 5 Δεκεμβρίου 1988.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν νικήσει με 4-1 στη Λεωφόρο και στις 21 Μαρτίου 2001 για το Κύπελλο Ελλάδας.

Τότε, όμως, είχαν προηγηθεί με 2-0 γρηγορότερα σε σχέση με το χθεσινό ματς (στο 6’ ο Αλεξανδρής και στο 9’ ο Λουτσιάνο).

Το 1-6 του Κυπέλλου

Στο Κύπελλο, βέβαια, η μεγαλύτερη νίκη είναι το σαρωτικό 6-1 στη Λεωφόρο, στις 13 Νοεμβρίου 1932.

Από εκεί και πέρα, για πρώτη φορά στην ιστορία των «αιώνιων» ντέρμπι το πρώτο ημίχρονο λήγει με 0-3.

Ούτε οι «πράσινοι», ούτε οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν είχαν καταφέρει να έχουν διαφορά με περισσότερα από δύο γκολ στα πρώτα 45 λεπτά.

Με το χθεσινό 1-4 ισοφαρίστηκε η ευρύτερη εντός έδρας ήττα του Παναθηναϊκού στην ιστορία του στην Α’ Εθνική.

Είχαν προηγηθεί το 3-6 από τον Εθνικό (1986/87), το 2-5 από τον ΟΦΗ (1987/88) και το 3-0 από τον ΠΑΟΚ (2017/18), το μοναδικό που είχε φιλοξενηθεί στη Λεωφόρο.