You are currently viewing Ντέρμπι “αιωνίων”: Επίδειξη δύναμης του Ολυμπιακού, 1-4 τον Παναθηναϊκό (+vid)

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε εύκολα (4-1) του προβληματικού και πάλι, Παναθηναϊκού. Στην 2η θέση ο ΠΑΟΚ παρά την ήττα από τον Αστέρα (0-1).

Στο ντέρμπι «αιωνίων» ο Ολυμπιακός δεν… χαρίστηκε στον με πολλές απουσίες, Παναθηναϊκό. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σκοράρει δις στα πρώτα 12 λεπτά, ενώ σημείωσαν και τρίτο γκολ για να καταλογιστεί εν τέλει πέναλτι για τους γηπεδούχους! Ο Βιγιαφάνες αστόχησε, ο Ιωαννίδης είχε δοκάρι λίγο αργότερα και οι «πράσινοι» μοιραία περιορίστηκαν σε… διακοσμητικό ρόλο, με τον Μαουρίσιο να πετυχαίνει απλως το γκολ της τιμής (53’) κόντρα στους πρωταθλητές που πήραν άριστα στην τελευταία πρόβα πριν τον τελικό κυπέλλου.

Ο ΠΑΟΚ κατέλαβε την 2η θέση παρά την απρόσμενη ήττα από τον Αστέρα (0-1). Ο Πάμπλο Γκαρσία έδωσε ανάσες πολλούς βασικούς, οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερη διάθεση και πανηγύρισαν την πρώτη νίκη στα πλέι οφ χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκόμεθ.

Στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ έμεινε στο 0-0 με τον Αρη και συμβιβάστηκε με την 4η θέση. Και οι δύο ομάδες έδειξαν κουρασμένες και με το… μυαλό στις επερχόμενες διακοπές και πρωτίστως απέφυγαν τα ρίσκα. Η Ένωση είχε την εδαφική υπεροχή αλλά και την μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς με το δοκάρι του Τσιγκρίνσκι (37’), σε ένα… νερόβραστο πάντως 90λεπτο.

Τα αποτελέσματα:
Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-4 (53’ Μαουρίσιο – 7΄, 12’ Μασούρας, 38΄, 72’ Ελ Αραμπί)
ΑΕΚ – Αρης 0-0
ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρ. 0-1 (28’ Γκόμεθ)