You are currently viewing Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδιζε και προκρίθηκε στο τελικό!
O Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδιζε με μεγάλη ανατροπή 2-1 τον Λεχέτσκα. Και προκρίθηκε στο μεγάλο τελικό του Ρότερνταμ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ίδρωσε, αλλά τα κατάφερε με αντίπαλο τον πολύ σκληρό Τσέχο Λεχέτσκα. Καθώς επικράτησε με 2-1 στα σετ, αφού πρώτα έμεινε πίσω. Και προκρίθηκε στο μεγάλο τελικό της Κυριακής στο τουρνουά του Ρότερνταμ.

Στο πρώτο σετ. Ο Λεχέτσκα κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα πολλά λάθη του Τσιτσιπά, καθώς προηγήθηκε με 4-2. Στη συνέχεια μείωσε ο Έλληνας πρωταθλητής σε 4-3. Αλλά ο Τσέχος αθλητής, δεν άφησε την ευκαιρία, με αποτέλεσμα να φτάσει στο 6-4 και στο 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Έλληνας πρωταθλητής, μπήκε αποφασισμένος και προσηλωμένος και ήθελε να φέρει το ματς στα ίσια. Έτσι και τα κατάφερε, όμως για να φτάσει στην ισοφάριση, έπρεπε να φτύσει αίμα, καθώς το ματς ήταν αμφίρροπο, διότι μπήκε στην ισοπαλία μέχρι και το 4-4. Ωστόσο σε εκείνο το σημείο ο Τσιτσιπάς έκανε το αυτονόητο και με ένα σερί 2-0, έκανε το 6-4 και διαμόρφωσε το 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Έλληνας πρωταθλητής. Με τη ψυχολογία στα ύψη, που είχε από το δεύτερο, έφτασε να προηγείται με 3-0 και στη συνέχεια έφτασε στο 5-2. Έτσι έκλεισε το ματς στο 6-2. Έκανε το 2-1 στα σετ και προκρίθηκε στο τελικό του Ρότερνταμ, όπου εκεί θα βρεθεί αντιμέτωπος με έναν ε των Ρουμπλέφ η Αλιάσιμ.