You are currently viewing O Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στους 8 του Ρότερνταμ!
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 2-0 σετ τον Ιβάσκα. Και προκρίθηκε με χαριστική ευκολία στους 8 του Ρότερνταμ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς από την αρχή μέχρι και το τελευταίο πόντο της αναμέτρησης, ήταν απόλυτα σοβαρός και είχε τεράστια αποτελεσματικότητα στα χτυπήματα του. Με αποτέλεσμα να φτάσει σε αυτή την άνετη επικράτηση με 2-0 σετ ( 6-4, 6-1 ) επί του Ιβάσκα. Και κατάφερε να προκριθεί στην προημιτελική φάση στο τουρνουά του Ρότερνταμ.

Στο πρώτο σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα. Αφού κατάφερε να φτάσει εύκολα στο 1-0 με ισάριθμους άσσους. Ωστόσο ο Ιβάσκα έκανε το ίδιο εύκολα το 1-1 στα σετ. Έτσι οι δύο αντίπαλοι συβαδίζαν μέχρι και το 4-4. Σε εκείνο το σημείο όμως, ο Έλληνας πρωταθλητής σοβαρεύτηκε και πάτησε το γκάζι, με αποτέλεσμα να πάρει εύκολα τα επόμενα δύο σετ και να διαμορφώσει το 6-4 και να κάνει το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο Στέφανος μπήκε αποφασισμένος για να τελειώσει το ματς. Αφού έκανε έφτασε να προηγείται με 5-0. Από την άλλη ο Λευκορώσος Ιβάνκα μείωσε σε 5-1. Αλλά το ματς δεν είχε γυρισμό, με τον Έλληνα πρωταθλητή να διαμορφώνει το σετ σε 6-1. Έτσι έφτασε εύκολα στη νίκη και προκρίθηκε εύκολα στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Πλέον στην προημιτελική φάση, θα αντιμετωπίσει τον Ντε Μινόρ. Με στόχο την τετράδα.