You are currently viewing Ο Σλούκας σήκωσε τον Ολυμπιακό στις πλάτες του
Ο Σλούκας σήκωσε τον Ολυμπιακό στις πλάτες του και ένα σερί 18-0 σε τέσσερα λεπτά γλίτωσε τους Πειραιώτες από γκέλα με την ΑΕΚ (80-74).

Ο Κώστας Σλούκας σήκωσε τον Ολυμπιακό στις πλάτες του και ένα σερί 18-0 σε τέσσερα λεπτά ήταν αρκετό για να γλιτώσει τους Πειραιώτες από γκέλα στον εκτός έδρας αγώνα με την ΑΕΚ (80-74).

Μέγας Σλούκας, το γύρισε μόνος του από το -16, σήκωσε τον Ολυμπιακό στις πλάτες του και τον έσωσε από τα δόντια της ΑΕΚ με νίκη 80-74.

Με τον Κώστα Σλούκα να κάνει ηγετική εμφάνιση, ο Ολυμπιακός το «γύρισε» από το -16 και πήρε σπουδαία νίκη (74-80) από την ΑΕΚ μέσα στα Λιόσια!

Σε μια κακή περίοδο, αγωνιστικά, σωματικά και ψυχολογικά, ο Ολυμπιακός έπρεπε να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια πριν από διαβολοβδομάδα στη EuroLeague

και εκτός έδρας αναμετρήσεις με την Ρεάλ Μαδρίτης και τη Μπασκόνια. Οι απουσίες των ΜακΚίσικ,

Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Πρίντεζη ήταν τεράστιας σημασίας και αδύνατο να καλυφθούν,

οι κιτρινόμαυροι έπαιξαν με ασύλληπτο πείσμα και είχαν τον Άντι Ράουτινς στο ματς της ζωής του,

όμως η κλάση του Κώστα Σλούκα έκανε στο τέλος τη διαφορά για να πάρουν οι Πειραιώτες τη νίκη (80-74)

για την 14η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Το ματς:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά στα πρώτα λεπτά με πέντε πόντους του Ζαν Σαρλ (5-9), όμως η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί εννέα πόντων

και ξέφυγε στο (14-9) με μπροστάρη τον Χάμερ.

Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά άστοχοι, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν… πήγαιναν πίσω και σε συνδυασμό με πολλά λάθη

τους έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο -3 (15-12) με μια βολή του Λούντζη.

Όταν τα πολλά επιθετικά φάουλ δεν σταματούσαν τη ροή του ματς, οι Πειραιώτες πάλευαν να πλησιάσουν με τον Ζαν Σαρλ που ήταν επιθετική όαση,

όμως οι «κιτρινόμαυροι» έβρισκαν τις λύσεις με Ράουτινς και Χάμερ.

Ο Μάρτιν μπορεί να κάρφωσε για το 21-21, όμως από εκεί και πέρα η ΑΕΚ ξέφυγε με ένα ακόμα μικρό σερί,

αφού το 28-27 έγινε 35-27 στο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καυτό, με τους γηπεδούχους να ξεκινούν απίστευτα.

Κουζέλογλου, Κολόμ και Ράουτινς δις, εκτέλεσαν τον Ολυμπιακό από το τρίποντο με τη διαφορά να πηγαίνει στο +15 (49-34)!

Οι φιλοξενούμενοι πάσχιζαν με τον Λαρεντζάκη να μειώσουν, όμως ο Ράουτινς έβαλε άλλα δύο μεγάλα σουτ (58-43).

Ο Γουόκαπ απάντησε, και ο Μάρτιν με δύο σερί καλάθι μείωσε στο -8 (58-50)!

Το 7-0 σερί του Ολυμπιακού, μετατράπηκε σε 18-0 (!), αφού στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, τα τρία τρίποντα του Σλούκα και ο Μάρτιν,

οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν (58-61)!

Ο Κολόμ με τέσσερις πόντους έδωσε ξανά προβάδισμα στην ΑΕΚ (62-61), ο Σλούκας έβαλε πάλι τρίποντο,

με το σκορ να είναι 65-67, δύο λεπτά πριν φινάλε.

Ο Έισι σκόραρε για τρεις, ο Χάμερ έκανε λάθος, ο Σλούκας… τον χαβά του με τα τρίποντα και 65-73!

Η «Ένωση» προσπάθησε να μειώσει, όμως η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα διαχειρίστηκε σωστά τα τελευταία λεπτά

και πήρε την σπουδαία νίκη με 80-74.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 35-27, 58-50, 74-80