You are currently viewing Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τη Λαμία  2-1 με ανατροπή
Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τη Λαμία 2-1 με ανατροπή και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στη Super League μετά από ένα μήνα με τον Κούρτιτς .

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τη Λαμία 2-1 με ανατροπή και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στη Super League μετά από ένα μήνα με τον Κούρτιτς να πετυχαίνει το γκολ της νίκης.

Με τον Κούρτιτς μπροστάρη, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη επί της Λαμίας στην Τούμπα με 2-1 επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά από ένα μήνα,

στη Super League και επέστρεψε στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, ισόβαθμος με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο Σλοβένος μέσος πέτυχε το έκτο φετινό του τέρμα, στο 64′, το πρώτο σε ροή αγώνα καθώς έως τώρα είχε σκοράρει με φάουλ και πέναλτι

και ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ σε ένα καθοριστικό σημείο με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να το διατηρεί έως το τέλος και να φτάνει στη νίκη.

Τα πολλά αγωνιστικά προβλήματα των γηπεδούχων και η μέτρια απόδοση αρκετών «βασικών» στα τελευταία τους ματς,

οδήγησε τον Ρασβάν Λουτσέσκου σε αρκετές αλλαγές.

Διατήρησε το 4-2-3-1, με τον Πασχαλάκη στην εστία και τους Λύρατζη, Ίνγκασον, Μιχαηλίδη και Σίντκλεϊ στην άμυνα, από τα δεξιά προς τα αριστερά.

Τον Κούρτιτς στα χαφ πλαισίωνε ο Τσιγγάρας.

Ως επιτελικός χαφ ήταν ο Αουγκούστο, με τους Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Μουργκ στα δύο άκρα και τον Άκπομ να είναι ο μοναδικός προωθημένος.

Να σημειωθεί ότι ο Ίνγκασον βρέθηκε για πρώτη φορά σε επίπεδο πρωταθλήματος στη βασική ενδεκάδα των «ασπρόμαυρων», ύστερα από τον τραυματισμό του,

όπως και ο Λύρατζης.

Πρώτα λεπτά και για τον Τσιγγάρα σε ό, τι αφορά τις εγχώριες διοργανώσεις.

Ίδιο σύστημα και από τον Μιχάλη Γρηγορίου.

Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Γκαραβέλης, στο δεξί άκρο της άμυνας ο Προβυδάκης,

στο αριστερό ο Σαραμαντάς, με τους Αντέτζο και Τζανετόπουλο να συνθέτουν το δίδυμο των στόπερ.

Το αντίστοιχο στα χαφ αποτελούσαν οι Μπεχαράνο και Γκέντζογλου, με τους Ελευθεριάδη, Νούνιες και Ρόμανιτς να κινούνται πίσω από τον Αραμπούλι.

Η αναμέτρηση:

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έφτασαν να έχουν 80% κατοχή έναντι 20% της Λαμίας,

αλλά οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης, μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να σκοράρουν.

Η Λαμία ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στην πρώτη καλή της στιγμή στο ματς, στο 7′: Ύστερα από ωραίο ξεδίπλωμα αντεπίθεσης,

ο Νούνιες βρήκε τον Αραμπούλι, με τον τελευταίο να πλασάρει ψύχραιμα απέναντι από τον Πασχαλάκη.

Βέβαια, οι Θεσσαλονικείς διαμαρτυρήθηκαν έντονα για φάουλ του Μπεχαράνο στην αρχή της φάσης, με το ριπλέι -μάλλον- να τους δικαιώνει.

Ο Νούνιες έκλεψε τη μπάλα, στο χώρο του κέντρου, πήρε μέτρα στο γήπεδο έκανε

και τη διαγώνια μπαλιά προς τον Αραμπούλι,ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Πασχαλάκη και έκανε το 0-1.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε γρήγορα στην ισοφάριση με το πρώτο γκολ του Λύρατζη με τη φανέλα του δικεφάλου.

Ο Αουγκούστο βρέθηκε μέσα στην περιοχή, προσπάθησε να πάρει μια κόντρα, τσίμπησε τη μπάλα, ο Λύρατζης που είχε μπει στη φάση πλάσαρε εύκολα τον Γκαραβέλη για το 1-1.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου συνέχισαν να πιέζουν και να δημιουργούν προϋποθέσεις και για άλλα τέρματα με κορυφαία όλων το δοκάρι που είχε ο Μουργκ στο 32′,

σε εκτέλεση φάουλ με τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει καλύτερα στην αναμέτρηση και όσο είχε δυνάμεις να ψάχνει το γκολ,

που θα του έδινε προβάδισμα στο σκορ. Αρχικά ο Μουργκ στο 49′ έκανε το σουτ με τον Γκαραβέλη να αποκρούει.

Η απάντηση της Λαμίας ήταν ένα σουτ του Ρόμανιτς εκτός περιοχής.

Στο 64′ ο ΠΑΟΚ πέτυχε το γκολ της ανατροπής. Ο Μπίσεσβαρ που είχε περάσει λίγο νωρίτερα στην αναμέτρηση έδωσε την πάσα στον Κούρτιτς εκτός περιοχής,

ο Σλοβένος έκανε το σουτ με το αριστερό με τον Τζανετόπουλο να απομακρύνει,

η μπάλα έφτασε ξανά στον ίδιο που με το δεξί αυτή τη φορά την έστειλε στα δίχτυα.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει την υπεροχή στο ματς ενώ ο Λουτσέσκου έκανε κάποιες αλλαγές,

για να φρεσκάρει την ομάδα του που είναι αρκετά κουρασμένη.

Η Λαμία στο τελευταίο δεκάλεπτο βγήκε από το καβούκι της, πήρε τη μπάλα στα πόδια της

και προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση.

Τη βρήκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Τσούκαλο να σκοράρει με κεφαλιά

και τον επόπτη να σηκώνει τη σημαία για να υποδείξει οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Μια απόφαση που δεν άλλαξε ούτε μετά τη χρήση του VAR.