You are currently viewing Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τη Γάνδη με 1-0 στην Τούμπα
Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τη Γάνδη με 1-0 στην Τούμπα με σκόρερ τον Κούρτιτς και θα πάει να διεκδικήσει την πρόκριση στο Βέλγιο, για τους 8 της Ευρώπης!

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τη Γάνδη με 1-0 στην Τούμπα με σκόρερ τον Κούρτιτς και θα πάει να διεκδικήσει την πρόκριση στη ρεβάνς στο Βέλγιο, για τους «8» της Ευρώπης!

Με εκπληκτικό γκολ του Κούρτις ο ΠΑΟΚ έκανε το 1ο βημα κέρδισε τη Γλανδη στη Τούμπα με 1 -0 και θα ταξιδέψει την επόμενη εβδομάδα στο Βέλγιο για να  πάρει το εισιτήριο για τους 8 της Ευρώπης.

Ο Ρασβάν Λουτσέσκου διατήρησε το 4-2-3-και παρέταξε τον ΠΑΟΚ χωρίς εκπλήξεις .

Πασχαλάκης στο τέρμα, Λύρατζη και Βιεϊρίνια να καλύπτουν τα δύο άκρα της άμυνας.

Οι Ίνγκασον και Κρέσπο συνέθεταν το δίδυμο στα στόπερ, με το αντίστοιχο στα χαφ να αποτελούν οι Τσιγγάρας και Κούρτιτς.

Μπροστά τους σε ελεύθερο ρόλο άρχισε ο Αουγκούστο, ο οποίος είχε αριστερά του τον Μπίσεσβαρ και δεξιά του τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς,

με μοναδικό προωθημένο τον Άκπομ .

Στην αντίπαλη πλευρά, η Βέλγοι του Χάιν Βανχάζενμπουργκ παρατάχθηκαν με 3-4-2-1,

με τον σταρ της ομάδας, Τισουντάλι, να ξεκινά από τον πάγκο (αφού αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού τις τελευταίες μέρες).

Κάτω από τα δοκάρια ο Ρεφ, τριάδα στα στόπερ οι Χάνκε-Όλσεν, Ενγκαντό και Οκούμου.

Την τετράδα της μεσαίας γραμμής συνέθεταν, από δεξιά προς τα αριστερά οι Σαμουάζ, Ντε Σαρτ, Κουμς και Κάστρο Μόντες,

ενώ οι Οφόε και Χιούλσαγκερ κινούταν πίσω από τον Ντεπουάτρ.

Ο αγώνας:

Οι Βέλγοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και  τα πρώτα 15 λεπτά είχαν ελαφριά κατοχή .

Ο ΠΑΟΚ μετά το αρχικό μούδιασμα , κατάφερε να κρατήσει περισσότερο την μπάλα στα πόδια του, γνωρίζοντας πως παρά τις αρετές που διαθέτει επιθετικά η Γάνδη,

μπορούσε να εκμεταλλευτεί τις αδυναμίες της αμυντικά και ειδικά από τη στιγμή που ο Οκούμου «κιτρινίστηκε» μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης και φάνταζε… εύκολος στόχος.

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου πίεσε τους φιλοξενούμενους και πάτησε αρκετές φορές περιοχή.

Και ποιο συγκεκριμένα στο 19′ το σουτ του Αουγκούστο από το ύψος της μεγάλης περιοχής κόντραρε, για να περάσει κόρνερ.

Στο 20′ έλαβε χώρα η φάση που θα μπορούσε να είχε αλλάξει αρκετά νωρίς τα δεδομένα. ο Μπίσεσβαρ έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά,

με τον Ρεφ να διώχνει προ του ολομόναχου Άκπομ. Ωστόσο, όπως φάνηκε από το ριπλέι, ο Ενγκατό βρήκε την μπάλα με το χέρι πριν εκείνη φτάσει στον πορτιέρε της Γάνδης,

με το πέναλτι -ελλείψει και VAR- να μην καταλογίζεται.

Τα άσχημα νέα για τον ΠΑΟΚ πριν την λήξη του 1ου 45λεπτου ήταν η κίτρινη κάρτα που δέχτηκε ο Ζίβκοβιτς.

Στο 45ο λεπτό της αναμέτρησης με τους Βέλγους στην Τούμπα, ο Σέρβος αντίκρισε την κίτρινη κάρτα του Μπάρτοζ Φρανκόβσκι,

για διαμαρτυρία και συμπλήρωσε τρεις κίτρινες στο Conference League.

Με την έναρξη του β΄μέρους,

ο Βανχάεζεμπρουκ αντιλήφθηκε πως ο Οκούμου είναι ο εύκολος στόχος για τους Θεσσαλονικείς,

προχωρώντας στην πρώτη διορθωτική κίνηση με την είσοδο του Τορουναρίγκα!

Οι Βέλγοι πρέσαραν ασφυκτικά σε κάθε σπιθανή του γηπέδου, «ξεδιπλώνοντας» ποιότητα και τρεξίματα

αλλά ο ΠΑΟΚ φάνταζε ως «ενόχληση» για τους φιλοξενούμενους.

Ο ΠΑΟΚ στο 52′ έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, με τον Κούρτιτς να βγάζει ωραία σέντρα από τα δεξιά

και ο Άκπομ να πιάνει κεφαλιά προ τον Νγκαντέ όμως η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ρουφ!

Η Γάνδη απάντησε στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον Μόντες, το γκολ του οποίου ακυρώθηκε ορθά ως οφσάιντ.

Στο 56′ οι ομάδα του Λουτσέσκου κέρδισε φάουλ σε θέση… ταμάμ για το πόδι του Κούρτιτς, στο όριο του ημικυκλίου της μεγάλης περιοχής.

Στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης μίλησε η κλάση και η ποιότητα του Γιασμίν Κούρτιτς,

στέλνοντας με απευθείας εκτέλεση φάουλ τη μπάλα στα δίχτυα των Βέλγων για το 1-0.

Η απάντηση της Γάνδης, που «ταρακουνήθηκε» με το γκοαλ, ανέβασε τις γραμμές της,

επιστράτευσε και το μεγάλο αστέρι της που προερχόταν από τραυματισμό, τον Ταρίκ Τισουντάλι,

κινήθηκε στη λογική των δύο φορ προκειμένου να βρει γκολ στην Τούμπα αλλά ο ΠΑΟΚ αρνούνταν να παραδοθεί…

Ο ΠΑΟΚ τελικά πήρε αυτό που ήθελε…πήρε τη νίκη επί της Γάνδης με 1-0

και θα πάει να διεκδικήσει την πρόκριση στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στο Βέλγιο.