You are currently viewing Ο Παναθηναικός κέρδιζε εύκολα την Οστάνδη!
Ο Παναθηναικός στις γυναίκες, επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ την Βέλγικη Οστάνδη. Και βρίσκεται μία ανάσα από τις «8» του Challence Cup.

Απολαυστικός ήταν ο Παναθηναικός στο πρώτο αγώνα για τη φάση των 16 στο Challence Cup με αντίπαλο την Οστάνδη. Αφού επικράτησε με χαριστική ευκολία 3-0 και βρίσκεται με το ένα πόδι στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Οι Βελγίδες μπήκαν πολύ δυνατά στο 1ο σετ, αφού προηγήθηκαν μέχρι και 8-10. Ωστόσο οι Πράσινες με την αμέριστη συμπαράσταση του κόσμου της και ένα πολύ εξαιρετικό μπλοκ, έκανε πάρτι με ισάριθμους πόντους και έφτασε στο 18-13 και στη συνέχεια έφτασε στο 25-17 και έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχες μπήκαν πολύ φορτσάτες, αφού με τρομερές επιθέσεις και εξαιρετικές άμυνες. Πήραν από νωρίς τεράστιο προβάδισμα και έφτασε να προηγούνται μέχρι και 23-9. Έτσι διαμόρφωσαν το 25-10 και έκαναν εύκολα το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να αντιδράσουν, να είναι περισσότερο ανταγωνιστικές, αλλά εν τέλι δεν τα κατάφεραν. Αφού τα κορίτσια του Οικονόμου, με τη Χάνταβα να κάνει ότι θέλει να φέρνει πόντους στην ομάδα της, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +11 και στο 16-5. Έτσι δεν υπήρχε καθόλου γυρισμός για τις Βελγίδες, με αποτέλεσμα οι Πράσινες να φτάσουν στο 25-12 και στο 3-0.

Έτσι με αυτή την εύκολη νίκη. Αύριο θέλουν δύο σετ, ώστε να βρεθούν πανηγυρικά στη προημιτελική φάση του θεσμού, όπως τα πάει πολύ περίφημα το ανδρικό τμήμα στην αντίστοιχη διοργάνωση.

Τα σετ 3-0 (25-17, 25-10, 25-12)