You are currently viewing Ο Ολυμπιακός πέρασε από τη Νίκαια επικρατώντας 3-0
Ο Ολυμπιακός πέρασε από τη Νίκαια επικρατώντας 3-0 του Ιωνικού για την 22η αγωνιστική της Super League Interwetten.

Ο Ολυμπιακός πέρασε από τη Νίκαια επικρατώντας 3-0 του Ιωνικού για την 22η αγωνιστική της Super League Interwetten. Αγκιμπού Καμαρά (24′), Τικίνιο (56′) και Μασούρας (58′) τα γκολ των ερυθρόλευκων.

Τη δεύτερη σερί του νίκη πήρε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε 3-0 του Ιωνικού στη Νίκαια για την 22η αγωνιστική της Super League Interwetten.

Οι ερυθρόλευκοι δεν έπιασαν το μάξιμουμ της απόδοσής τους, ειδικά στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, στο οποίο οι γηπεδούχοι έχασαν καλές ευκαιρίες,

με τον Βατσλίκ να δηλώνει παρών σε αρκετές στιγμές.

Ωστόσο οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς έφτασαν στο τρίποντο με γκολάρα του Αγκιμπού Καμαρά στο 24′, πέναλτι του Τικίνιο στο 56′

και πλασέ του Μασούρα στο 58′.

Μέσα σε δύο λεπτά στο β’ μέρος οι ερυθρόλευκοι “καθάρισαν” την υπόθεση, με τον Ιωνικό να μην καταφέρνει να βρει δίχτυα.

Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός συνεχίζει αήττητος, δείχνοντας ότι τίποτα δεν τον σταματά και έφτασε τους 53 πόντους. Στην 12η θέση παρέμεινε ο Ιωνικός έχοντας συγκεντρώσει 18 βαθμούς.

Σύστημα 3-4-3 για τον Ιωνικό.

Ο Χουτεσιώτης είναι στο τέρμα. Ρομάο, Σάντσες και Τσιγκρίνσκι οι τρεις πίσω, στη δεξιά πλευρά ο Ματσούκας, αριστερά ο Κιάκος.

Με την τετράδα Κάνιας, Ντάλσιο, Λένις και Άοσμαν στο κέντρο, ενώ ο Μάντζης ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

Με σύστημα 4-2-3-1 ο Ολυμπιακός.

Ο Βατσλίκ κάτω από τα δοκάρια, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς και Ρέαμπτσουκ η τετράδα στην άμυνα. Εμβιλά και Μαντί Καμαρά τα δύο χαφ, ενώ η μεσοεπιθετική τριάδα αποτελείτο από τους Βαλμπουενά, Αγκιμπού Καμαρά και Ροντρίγκες. Στην κορυφή ο Τικίνιο.

Το ματς:

Φάνηκε από την αρχή ότι πρόκειται να γίνει «μάχη» στη Νίκαια.

ο ματς συνολικά είχε πολύ καλό ρυθμό και γενικά καλή εικόνα, με αρκετές ωραίες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Ο Ιωνικός που ούτως ή άλλως είναι μια ομάδα που προσπαθεί να παίξει ποδόσφαιρο, δεν κλείστηκε, κυκλοφόρησε ωραία τη μπάλα,

έβγαλε αρκετούς παίκτες στην επίθεση και αυτό βοήθησε και στη ροή του αγώνα συνολικά και τον ίδιο να βρει φάσεις -ασχέτως του αν δεν τις εκμεταλλεύθηκε

ώστε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από αυτό το παιχνίδι.

Στο τέλος βέβαια βοήθησε και τους «ερυθρόλευκους» να βρουν κενά στην περιοχή του και να τα αξιοποιήσουν με την ποιότητα και την εμπειρία τους.

Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Ολυμπιακός σκόραρε μετά από ωραία συνεργασία, σέντρα του Βαλμπουενά και κεφαλιά του Τικίνιο,

ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε σωστά μέσω VAR αφού ο Μαντί Καμαρά ήταν εκτεθειμένος στο ξεκίνημα της φάσης.

Στο επόμενο δεκάλεπτο, ο Ιωνικός ήταν αυτός που είχε πρωταγωνιστικό ρόλο, με τον Άοσμαν να νικιέται αρχικά από τον Βατσλίκ στο τετ-α-τετ του 15ου λεπτού

και τον ίδιο παίκτη να μην μπορεί να σουτάρει στο 18′ μετά από λάθος του Λαλά.

Στο 23′ ο Ολυμπιακός απάντησε με την χαμένη ευκαιρία του Τικίνιο από κοντά και ένα λεπτό αργότερα, στο 24′, ήρθε και το 0-1.

«Δράστης» ο -για ακόμη μια φορά φέτος- καθοριστικός Αγκιμπού Καμαρά, ο οποίος νίκησε τον Χουτεσιώτη με μια «βολίδα» στη γωνία, από τα 25 μέτρα!

Από εκεί και έπειτα, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κράτησαν μπάλα και με ωραίο στρωτό ποδόσφαιρο, δημιούργησαν φάσεις,

χτυπώντας τον Ολυμπιακό με διαγώνιες μπαλιές στην πλάτη της άμυνάς του -κάτι που ταλαιπωρεί αρκετά φέτος την ομάδα του Μαρτίνς.

Στο 29′ ο Βατσλίκ μπλοκάρει καλό σουτ του Μάντζη, στο 33′ ο Τσέχος διώχνει επικίνδυνο, συρτό σουτ του Ντάλσιο,

ενώ στο 44′ κρατάει το μηδέν στην εστία του Ολυμπιακού με τρομερή διπλή επέμβαση.

Αρχικά στο τετ-α-τετ του Μάντζη μετά από πολύ ωραία επίθεση του Ιωνικού και στη συνέχεια της φάσης στο σουτ του Κιάκου.

Το 0-1 ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Μαρτίνς… συμμόρφωσε την αμυντική συμπεριφορά της ομάδας του,

αφού πλέον πέρα από την αναγκαστική αλλαγή του Ροντρίγκες στο πρώτο μέρος που είχε φέρει τον Μασούρα στον αγωνιστικό χώρο,

ο Πορτογάλος έριξε στο ματς και τον Μπουχαλάκη αντί του Βαλμπουενά, αλλάζοντας το σχήμα σε 4-3-3.

Ο Ιωνικός σταμάτησε να βρίσκει πια χώρους και να κυκλοφορεί τη μπάλα με άνεση,

ενώ αντίθετα οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που αξιοποίησαν τα κενά που βρήκαν.

Στην πρώτη μόλις ευκαιρία τους στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πειραιώτες κέρδισαν πέναλτι, όταν ο Εμβιλά βρήκε τον Μασούρα στην περιοχή

και αυτός ανετράπη από τον Ρομαό μετά από ωραία ντρίμπλα.

Ο Τικίνιο ήταν αυτός που εκτέλεσε εύστοχα για το 0-2 στο 56′, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά σε αυτό το σημείο το «τρίποντο» για την ομάδα του.

Από εκεί και έπειτα, το παιχνίδι είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα,

με τον Ολυμπιακό να διαχειρίζεται εύκολα όσα συνέβαιναν στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς να απειλείται.

Το μόνο που άλλαξε ήταν το τελικό σκορ, με τον Μασούρα να διαμορφώνει το τελικό 0-3 με ωραίο πλασέ έπειτα από μπαλιά του Αγκιμπού στο 58′.

Τυπικό το τελευταίο μισάωρο, με πολλές αλλαγές και χαμηλό τέμπο, με τις δύο ομάδες να περιμένουν απλά το τελικό σφύριγμα.

Άκρως αποτελεσματικός ο Ολυμπιακός στο 90λεπτο με 7-7 τελικές και κατοχή μπάλας στο 62-38.τεχνα ο Ντάλσιο.